Oleśnica: tunel pieszo – rowerowy w nasypie kolejowym na połączeniu ul. Wiejskiej i Wały Jagiellońskie zostanie niebawem wybudowany

Będzie to element szlaku rowerowego pod nazwą „Trasy Kamiennej Cyklostrady Dolnośląskiej”. Projekt jest już gotowy, wykonano go w 2020 roku. Teraz tylko ogłosimy przetarg na roboty i już niedługo będziemy cieszyć się nowym fragmentem ścieżki pieszo – rowerowej pod wiaduktem.

Nie rozpoczynaliśmy tej inwestycji, gdyż czekaliśmy na decyzję o przyznaniu dofinansowania ze środków unijnych i krajowych, o które ubiegało się Miasto. Umowa z Województwem Dolnośląskim została właśnie podpisana. Otrzymamy wsparcie z Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021–2027, Priorytetu nr 5 „Fundusze Europejskie na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego na Dolnym Śląsku” Działania nr 5.2 „Kultura i turystyka”. Jest to imponująca kwota 4 789 017,58 zł.

 Zakres planowanych prac:

  •  budowa tunelu pieszo-rowerowego w nasypie, który będzie łączył ciągi pieszo – rowerowe za i przed wiaduktem,
  •  przebudowa nawierzchni drogi pod tunelem,
  •  przebudowa i budowa niezbędnej infrastruktury technicznej koniecznej dla prawidłowego funkcjonowania układu drogowego tj. kanalizacja deszczowa, sieć wodociągowa, sieć teletechniczna, kanał technologiczny, oświetlenie drogi i tunelu,
  •  rozbudowa istniejących ciągów pieszo-rowerowych na odcinkach dowiązania do nowej ścieżki.

W ramach inwestycji nie planuje się wycinki drzew. Zakończenie zaplanowano na grudzień tego roku. To zadanie wpisuje się w zrealizowaną w ubiegłym roku kompleksową modernizację ulicy Wały Jagiellońskie. Na drodze w rejonie wiaduktu znacznie poprawi się bezpieczeństwo, zwłaszcza pieszych. Aktualnie ruch pieszo – rowerowy pod wiaduktem odbywa się wąskim, nienormatywnym chodnikiem. Jezdna jest również bardzo wąska, możliwy jest wyłącznie ruch jednego pojazdu. Ponadto nowa kanalizacja deszczowa zapobiegnie stałemu zalewaniu drogi pod wiaduktem, podczas silnych opadów deszczu. Chyba każdy kierowca doświadczył w tym miejscu tego nieprzyjemnego utrudnienia.

Inwestycję w imieniu Miasta będzie realizowała Sekcja Dróg Miejskich.

 

red./

źródło: UM Oleśnicy/

Horoskop

licznik odwiedzin

374217

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors