Odsłonięto pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego

Uroczystość odbyła się podczas obchodów Narodowego Dnia Niepodległości 11 listopada br. przy gminnej hali sportowej przy ul. Wileńskiej, gdzie stanął pomnik rotmistrza. Pomnik odsłonili prawnuk Witolda Pileckiego, radny Jacek Bartosik oraz wójt Marcin Kasina.

– Dziś, 11 listopada, obchodzimy jedno z najważniejszych świąt w historii Polski – Narodowe Święto Niepodległości. To dzień, który przypomina nam o trudach i ofiarach jakie nasza ojczyzna poniosła aby odzyskać swoją suwerenność i wolność – mówił wójt Marcin Kasina. – To także czas kiedy wspólnie celebrujemy naszą niepodległość i dumnie patrzymy w przyszłość. Dziękuję, że jesteście tutaj i świętujecie razem z nami.

– Ale dzisiaj w gminie Oleśnica mamy również drugi powód do świętowania. Odsłaniamy pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego – człowieka, który przyczynił się do utrzymania naszej suwerenności w czasach kiedy niemieccy i rosyjscy okupanci chcieli wymazać Polskę z mapy świata – powiedział, przybliżając życiorys Pileckiego.

– Witold Pilecki – żołnierz niezłomny, symbol ducha oporu, patriotyzmu i walki o niepodległą Polskę – powiedział wójt. – W czasach pokoju budowniczy jej dobrobytu, w czasach wojny jej wierny obrońca. Człowiek, który swoje życie poświęcił ojczyźnie. Postać, która jest źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń Polaków.

W uroczystości wzięły udział liczne delegacje i mieszkańcy gminy Oleśnica. Z kościoła NMP Matki Miłosierdzia, gdzie odbyła się msza św. przeszli oni z biało-czerwoną flagą do miejsca, gdzie stanął pomnik rotmistrza. Po części oficjalnej w hali sportowej odbył się spektakl nawiązujący do życia Pileckiego.

 

 

red./

źródło: OI/

Horoskop

licznik odwiedzin

383199

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors