Od najbliższej soboty można wysyłać do ZUS wnioski o wyprawkę szkolną

Od najbliższej soboty można wysyłać do ZUS wnioski o wyprawkę szkolną.

W ubiegłym roku pieniądze na dobry start dostało 335 tys. uczących się Dolnoślązaków. ZUS wypłacił ich rodzicom 100,66 mln zł. W całym kraju wyprawka został przyznana dla ponad 4, 6 mln dzieci. Na konta rodziców popłynęło 1,4 mld zł. Żeby szybko i sprawnie złożyć wniosek, warto skorzystać z aplikacji mobilnej mZUS.

W ramach programu rodzice - bez względu na swoje dochody - mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych.

Rodzic, który już wcześniej składał wniosek o 300+ przez aplikację mZUS lub Platformę Usług Elektronicznych ZUS może na podstawie poprzedniego wniosku w aplikacji mZUS utworzyć nowy. Większość danych uzupełni się automatycznie. Jeśli coś się zmieniło, trzeba to poprawić przed wysłaniem – mówi Iwona Kowalska - Matis rzecznik prasowy ZUS.

Rzeczniczka wyjaśnia, że wnioski o wsparcie przyjmowane będą od 1 lipca do końca listopada, a pieniądze będą przekazywane wyłącznie na rachunki bankowe. Im wcześniej rodzic wyśle wniosek do ZUS, tym szybciej pieniądze pojawią się na koncie. Opiekunowie, którzy złożą dokumenty do końca sierpnia, przelew bankowy otrzymają najpóźniej 30 września.

W ubiegłym roku 4 691 960 dzieci dostało wyprawkę szkolną. Rodzicom ZUS wypłacił 1 389 722 325 zł, Na Dolnym Śląsku dodatkowe 300 zł na kupno książek i zeszytów dostało - 335 704 dzieci, których rodzicom Zakład przelał na bankowe konta 100 663 050 zł.

Z jednorazowego wsparcia w wysokości 300 zł mogą skorzystać rodzice i opiekunowie dzieci do 20 roku życia, a jeśli mają one orzeczoną niepełnosprawność – to do ukończenia 24 lat. Pieniądze należą się na każde uprawnione dziecko w rodzinie, które uczęszcza do szkoły- bez względu na wysokość zarobków, jakie osiągają rodzice. Natomiast nie przysługuje na dzieci uczące się w tzw. zerówkach oraz na studentów. W sytuacji, gdy uczeń ukończył już 18 lat, wniosek o 300 plus może złożyć samodzielnie – mówi Kowalska - Matis.

Rzeczniczka zachęca te osoby, które nie mają jeszcze aplikacji mZUS na swoich telefonach - żeby ją pobrały ze sklepów Google Play oraz App Store. Aby zacząć korzystać z mZUS należy mieć swój profil na PUE ZUS i połączyć ją ze swoim profilem. Proces aktywacji i połączenia aplikacji z profilem PUE został opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji. Bez posiadania profilu na PUE nie można korzystać z aplikacji - dodaje rzeczniczka.

To już trzeci rok, gdy wnioski o „Dobry Start 300 plus” rozpatruje tylko ZUS. Można je składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem aplikacji mZUS, PUE ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

 

red./
źródło: ZUS/

Horoskop

licznik odwiedzin

385973
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors