OBCHODY URODZIN PROFESORA ANTONIEGO CIESZYŃSKIEGO

W piątek przypadała 142. rocznica urodzin profesora Antoniego Cieszyńskiego - pioniera stomatologii polskiej, naukowca, badacza, wynalazcy i społecznika urodzonego w Oleśnicy. Z tej okazji zorganizowano spotkanie przy pomniku profesora, aby upamiętnić tę ważną dla naszego miasta postać.

Antoni Cieszyński to współtwórca światowej stomatologii, pionier stomatologii polskiej, wielki polski patriota i społecznik. Urodził się 31 maja 1882 r w pięknym mieście Oleśnica (wówczas w granicach Niemiec), w polskiej rodzinie jako syn Tomasza i Emilii Cieszyńskich. Jego ojciec był oleśnickim aptekarzem, uczestnikiem Powstania Styczniowego w 1863 r. autorem polsko-łacińskiego słownika farmaceutycznego i słownika niemiecko polskiego Der polnische Apotheker czyli Aptekarz polski, wydanego w Lipsku w 1880 r. Studiując biografię Antoniego Cieszyńskiego, jego osiągnięcia naukowe, aktywność na arenie międzynarodowej, działalność społeczną, poznajemy go jako tytana pracy, oddanego sprawie stomatologii lekarza, orędownika reform. Dyrektor Instytutu Eastmana w Rochester dr Harvey Burhart nazwał działalność polskiego profesora olśniewającą wprost i bezprzykładną pracą. Cieszyński już w 1907 r. ogłosił regułę izometrii, dzięki której możliwe stało się wykonanie zdjęć na których długość radiologiczna zęba jest równa jego rzeczywistej długości. W tym samym roku opracował pierwszy na świecie atlas radiologii stomatologicznej. Rozwijał swoje badania radiologiczne i kontynuował poszukiwania nowych rozwiązań. Do jego wynalazków należą przytrzymywacz filmów wewnątrzustnych, wspornik do zdjęć pozaustynych, kaseta do zdjęć sterooskopowych,, miarka do odczytywania odległości filmu od ogniska, czapka z tabliczką ułatwijącą ustawienie promienia głównego do zdjęć typowych czaszki. W 1926 wydał podręcznik radiologii stomatologicznej. Jest autorem nowatorskich metod leczenia. W wyniku badań nad środkami znieczulającymi zastosował nowokainę z adrenaliną. Prowadził badania nad wykorzystaniem radu. Wraz z Emilem Meiselsem opracował zastosowanie tego pierwiastka przy leczeniu nowotorów złośliwych języka i szczęki. Jego badania nad budową kośćca czaszki doprowadziły do wykrycia podstawowej zależności między strukturą tkanki kostnej a kierunkiem działających sił mechanicznych. Biografia profesora jest imponująca, ale należy zaznaczyć, że czuł się Polakiem a swoje patriotyczne nastawienie manifestował przez całe życie.

Rys biograficzny przybliżył zebranym Adam Horbacz - Burmistrz Oleśnicy, słowo dla młodzieży kierowała także dr hab.n.med. specjalistka stomatologii ogólnej oraz protetyki stomatologicznej Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska wręczając zebranym na pamiątkę fragmenty tomu "Dokonania i wyzwania polskiej historiografii medycznej" z rozdziałem o związkach naukowych Marii Skłodowskiej-Curie i prof. Antoniego Cieszyńskiego.

Urodzinowe kwiaty pod pomnikiem złożył burmistrz i zastępca burmistrza Edyta Małys Niczypor, inicjator tych uroczystości - Leszek Mulka (Stowarzyszenie Miłośników Lwowa), przedstawicielka środowiska naukowego Akademii Medycznej we Wrocławiu - Barbara Laprus, przedstawicielki Instytutu Pamięci Narodowej - Kamilla Jasińska i Iwona Wawrzkowicz, przedstawicielka Starostwa Powiatowego Małgorzata Iwańska, delegacja młodzieży z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy, którego od minionego roku prof. Cieszyński jest patronem, a także uczniowie z Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Pawła II w Oleśnicy i Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Romana Podoskiego w Oleśnicy


red./

źródło: UM Oleśnicy/

Horoskop

licznik odwiedzin

403936
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors