W minionym tygodniu obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. To inicjatywa, w której nauczyciele uczący w zawodzie organizują dla uczniów bezpłatne szkolenia, warsztaty, spotkania z przedstawicielami świata biznesu oraz instytucji publicznoprawnych.
W tym roku, w trakcie spotkań, poruszane były tematy z obszaru: ubezpieczeń społecznych, finansów, rozwoju własnych firm i start-upów, budowania własnej marki, a także rozwoju różnych umiejętności miękkich, przydatnych w pracy i w biznesie. Wydarzenia odbywały się zarówno stacjonarnie jak i online.
W poniedziałek odbył się konkurs na najciekawszy projekt plakatu, quizu, krzyżówki promującej przedsiębiorczość. Pierwsze miejsca zajęły: Paulina Wiącek, Urszula Ojda i Natalia Gałecka. Konkurs zorganizowała Anna Kocik.
We wtorek miał miejsce webinar „Moje finanse-myślę przedsiębiorczo” zorganizowany przez Warszawski Instytut Bankowości, zaś środa to spotkanie z burmistrzem Oleśnicy Janem Bronsiem i sekretarzem Michałem Pawlaczykiem, którzy opowiadali o funkcjonowaniu jednostek budżetowych na przykładzie Urzędu Miasta w Oleśnicy.
Podczas czwartkowego spotkania z kierownikiem inspektoratu ZUS Małgorzatą Sokolską poruszana była tematyka ubezpieczeń społecznych przedsiębiorców oraz ulg i zwolnień przysługujących młodym przedsiębiorcom.
Uczniowie uczestniczyli także w wykładzie „Narzędzia doskonalenia jakością oraz zarządzania procesem logistycznym”. Spotkanie poprowadził pracownik naukowy Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu dr Damian Ostrowski. Tego samego dnia odbyły się także wykłady on-line dotyczące zagadnień cyberbezpieczeństwa, w ramach projektu edukacyjnego „Bakcyl”. Ich organizatorem był Warszawski Instytut Bankowości.
Podsumowanie działań z całego tygodnia stanowił konkurs „Patent na kasę”, w którym prym wiedli następujący uczniowie: Krystian Poliszuk, Filip Mozol, Jan Sowiński, Jan Siedlecki, Jan Nowak i Karol Nikody.
Inicjatywa obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości była dużym wsparciem dla uczniów pragnących działać kreatywnie, podejmować ryzyko i tworzyć nowe rozwiązania. Dzięki temu, mogą oni przyczynić się do rozwoju innowacyjnych przedsięwzięć, które mają potencjał zmieniać świat na lepsze. Katarzyna Peśla, Anna Kocik.
źródło: Starostwo Powiatowe w Oleśnicy/