Nowe urządzenie do parowego usuwania chwastów z dróg, chodników, ścieżek rowerowych i alejek parkowych

Sekcja Dróg Miejskich w Oleśnicy w ubiegłym roku zawarła umowę na dostawę urządzenia do parowego usuwania chwastów z dróg, chodników, ścieżek rowerowych i alejek parkowych. Z uwagi na pandemię i ograniczenia w dostawach podzespołów, urządzenie zostało dostarczone w czerwcu tego roku. Po kilkudniowych testach i odbiorach urządzenie zostało skierowane do wykonywania zadań na nawierzchniach drogowych będących w zarządzie Sekcji Dróg Miejskich.

Dodatkowo posiada ono funkcje mycia, dzięki czemu będzie służyło do utrzymania w czystości wiat przystankowych, znaków drogowych i innych urządzeń infrastruktury drogowej na terenie miasta Oleśnicy.

Dostawcą urządzenia jest firma HAKO POLSKA Sp. z o.o. z Krakowa, producentem jest niemiecka firma FIEDLER z Drezna, koszt zakupu urządzenia to kwota 299 tyś zł brutto i jest pierwszym urządzeniem tego producenta w Polsce.

Urządzenie do parowego usuwania chwastów jest dodatkowym doposażeniem zakupionego w 2019 roku specjalistycznego pojazdu Multicar M29, który w tym przypadku jest nośnikiem urządzenia. Ponadto pojazd specjalistyczny Multikar M29 wyposażony jest w dodatkowe urządzenia do pełnej profesjonalnej obsługi elementów pasa drogowego, m.in. wywrotkę do transportu materiałów sypkich i paletowanych, pług odśnieżny i piaskarkę, szczotkę do zamiatania nawierzchni oraz kosiarkę bijakową do utrzymania zielonych poboczy drogi. W tym roku planowany jest zakup listwy do mycia nawierzchni drogowych, która będzie współpracować z systemem do parowego usuwania chwastów.

Urządzenie FIEDLER Kombipower Plus wyposażone jest w :

  • zestaw zbiorników na wodę o łącznej pojemności 1800 litrów,
  • dwa palniki o mocy 200 kW,
  • agregat o szerokości roboczej 100 cm do niszczenia chwastów montowany na przedniej czołownicy pojazdu,
  • dodatkową lancę wraz z wężem ciśnieniowym do wody gorącej długości 20 m i bębnem do zwijania węża wyposażoną w końcówki:
  • do aplikacji gorącej pary do usuwania chwastów w miejscach trudno dostępnych,
  • do mycia pod ciśnieniem wodą gorącą i zimną,
  • sterowanie wszystkimi parametrami urządzenia odbywa się za pośrednictwem panelu LED z kabiny pojazdu,
  • wydajność urządzenia przy pracy standardowej przednim agregatem to 2400 m2/h,

Do przedniego agregatu podawana jest woda o temperaturze ok 110 stopni C i pod ciśnieniem ok 180 barów, urządzenie zasilane jest z układu hydraulicznego nośnika.

Urządzenie do parowego usuwania chwastów jest ekologicznym, bez użycia środków chemicznych, sposobem walki z zarastającymi nawierzchniami chodników, alejek parkowych i ścieżek rowerowych.

 

źródło: UM Oleśnicy/