Niezwykła skrzynia odkryta w ruinach pałacu w Goszczu

Ruiny Pałacu w Goszczu powoli odkrywają ukryte pod gruzami tajemnice. Podczas prac remontowych w pałacu w Goszczu odnaleziono wiekową metalową skrzynię, która stała się obiektem dużego zainteresowania.

"Znajdowała się raczej w górnej części około dwumetrowej warstwy gruzu, co może sugerować, że znajdowała się na piętrze lub poddaszu. Skrzynia wykonana jest z metalu, widać pozostałości kutych zdobień oraz dwa solidne uchwyty na ścianach bocznych. Skrzynia zamykana była na dwa solidne zamki spięte kłódkami o średnicy około 10 cm. Jedna z kłódek przetrwała próbę czasu, pożar i nadal strzeże wnętrza skrzyni" - relacjonuje Paweł Czuliński.

Co znajduje się w jej wnętrzu?

- Przez przerdzewiałe/przepalone otwory widać tuż przy ściankach jakby spalone dokumenty... Cóż jeszcze tam znajdziemy? Odpowiedź poznamy, gdy podczas kolejnych analiz i prac będziemy otwierać skrzynię - poinformował burmistrz Twardogóry dodając, że prace przy odgruzowaniu przebiegają zgodnie z harmonogramem i powinny zakończyć się w zależności od pogody na przełomie stycznia i lutego.

W gruzach podczas prac konserwatorskich znaleziono dotychczas wiele odłamków oryginalnych zdobień, ceramicznych płytek, fragmenty podłogi, rzeźby z okolic dawnego kominka i inne ciekawe artefakty.

 

red.

źródło: UM Twardogóra