Nie strasz dziecka policjantem! Ruszyła ważna kampania

"Bo jak nie będziesz grzeczny, to zabierze cię policjant!" - to pozornie niewinne zdanie wciąż można usłyszeć na placach zabaw, na ulicy czy w domach. Tymczasem buduje ono mur strachu tam, gdzie powinno budować zaufanie. W kampanii #zaginioneNIEzapomniane mówimy: dziecko nie może bać się zwrócić do policjanta o pomoc - od tego może zależeć jego zdrowie i życie.

Zaufanie zamiast strachu - jak rozmawiać z dzieckiem o Policji

Policjant to nie „straszak”. To osoba, która pomaga, chroni, szuka, reaguje. W kampanii #zaginioneNIEzapomniane przypominamy historie dzieci, które zaginęły wiele lat temu. Wciąż mamy nadzieję, że zostaną one odnalezione. Policjanci szukają nowych tropów, analizują zebrane wcześniej materiały. Ale przede wszystkim – robią wszystko, by podobne sytuacje się nie powtórzyły.

W sytuacjach kryzysowych, gdy dziecko straci rodzica z oczu podczas wizyty w sklepie, w parku czy w innym zatłoczonym miejscu, kluczowe staje się to, czy dziecko wie, jak powinno się w takiej sytuacji zachować i do kogo może zwrócić się o pomoc.

Powtarzane wielokrotnie hasło: „Policjant cię zabierze, jak nie będziesz grzeczny” używane przez rodziców czy opiekunów do zdyscyplinowania młodego człowieka – zamiast poczucia bezpieczeństwa, uczy lęku. W sytuacji zagrożenia – gdy dziecko się zgubi, przestraszy, zostanie samo – najprawdopodobniej będzie unikało kontaktu z funkcjonariuszem Policji, czy przedstawicielem innej umundurowanej formacji nie wiedząc, że to właśnie policjant lub strażak to osoba, która może mu najszybciej i najlepiej pomóc.

Edukacja zaczyna się w domu

Wielu zaginięciom można zapobiec dzięki prostym codziennym rozmowom. Warto, by dzieci znały numer alarmowy 112 i wiedziały, kiedy mogą z niego korzystać. Warto też zapewnić je, że nie zostaną ukarane za to, że poprosiły o pomoc – nawet jeśli zrobiły to z błahego – w naszej ocenie – powodu.

Dlatego apelujemy do rodziców, opiekunów, wychowawców:

- Naucz dziecko, że policjant to osoba, do której można zwrócić się o pomoc, gdy dzieje się coś niepokojącego, a w pobliżu nie ma dorosłej bliskiej osoby.
- Pokaż dziecku, że mundur nie oznacza zagrożenia – ale pomoc i wsparcie.
- Wspólnie z dzieckiem ćwicz scenki utrwalające bezpieczne zachowania.
- Naucz dziecko, że w sytuacjach kryzysowych może i powinno zadzwonić do Ciebie albo na numer alarmowy 112
- Pamiętaj - to my – dorośli – mamy wpływ na to, jak dziecko postrzega rzeczywistość.

Zamiast mówić: „Jak nie przestaniesz rozrabiać, to przyjedzie Policja i Cię zabierze” – lepiej powiedzieć:

„Zobacz, to policjant – gdybyś kiedyś się zgubił, albo wystraszył, podejdź do niego i poproś o pomoc”

Zachęcamy do śledzenia kampanii #zaginioneNIEzapomniane na stronach polskiej Policji i Fundacji ITAKA oraz w mediach społecznościowych. Wspólnie budujmy społeczeństwo, w którym każde dziecko wie, że w sytuacji kryzysowej nie jest samo.

Agnieszka Włodarska BKS KGP / KPP Oleśnica


 

źródło: KPP Oleśnica/

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors