Największa sortownia pocztowa ruszy 10 listopada

Poczta Polska realizuje jedną z najważniejszych inwestycji na przestrzeni ostatnich lat, ukierunkowaną na optymalizację efektywności sieci logistycznej. W podwarszawskiej miejscowości Ciemne gm. Radzymin, na działce liczącej ponad 11 hektarów, budowany jest kompleks logistyczny Poczty Polskiej. Wykonawcą jest firma Panattoni, lider na rynku nieruchomości przemysłowej w Europie. Łączna powierzchnia inwestycji wynosi prawie 50 tys. m2 i obejmuje m.in. budynki hali magazynowej „Cross Dock” przeznaczonej do obsługi przesyłek paletowych oraz powierzchnię magazynowo – operacyjną, dedykowaną sortowaniu i ekspediowaniu przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych.

Sorter do automatycznego opracowania przesyłek

Sorter będzie miał kształt pętli i zostanie wykonany w technologii „Cross-Belt” przez firmę Beumer Group Poland. Dzięki sześciu liniom podawania automatycznego, sześciu liniom podawania ręcznego i ponad 300 ześlizgom, będzie to największa z dotychczasowych maszyn w Poczcie Polskiej. Wydajność operacyjna urządzenia pozwoli na posortowanie 15 tys. przesyłek na godzinę. Nowa maszyna opracuje nie tylko przesyłki z własnego obszaru działania, ale również stanie się wsparciem dla innych jednostek logistycznych Poczty Polskiej. Odbiór sortera planowany jest na II kwartał 2024. I to właśnie wówczas nowy węzeł ekspedycyjno-rozdzielczy w Ciemnem osiągnie pełną moc.
Nowoczesne maszyny, które zwiększą efektywność obsługi paczek, znajdą się zarówno w istniejących, jak i w nowo budowanych sortowniach Spółki. W sortowniach we Wrocławiu i Lublinie już zostały oddane do użytku sortery do automatycznego opracowania przesyłek KEP. Kolejny – w III kwartale br. – rozpoczął pracę w Lisim Ogonie k. Bydgoszczy.
Prace realizowane w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą obejmowały m.in. adaptację hali technologicznej pod montaż nowoczesnego sortera oraz budowę budynku biurowego i dodatkowej hali magazynowej. Prace budowlane są zakończone, a uruchomienie nowego sortera zaplanowano na październik br.

Zakres prowadzonych prac adaptacyjnych był bardzo rozległy. Dotychczasowy Węzeł Ekspedycyjno-Rozdzielczy przeszedł całkowitą modernizację celem przygotowania powierzchni pod montaż sortera. Obiekt został ponadto wyposażony w 10 dodatkowych doków przeładunkowych, zmianie uległ również układ wewnętrznych dróg komunikacyjnych.
W ramach realizowanej inwestycji do modernizowanej hali zostały dodatkowo dobudowane dwa obiekty o łącznej powierzchni 900 m2. tj., budynek magazynowo-ekspedycyjny wyposażony w 14 bram kurierskich, pełniący funkcję wsparcia dla procesów logistycznych związanych z wydawaniem przesyłek kurierom oraz dwukondygnacyjny budynek, w którym znajdować się będą m.in. pomieszczenia biurowe, szkoleniowe, techniczne i socjalne.
Prace adaptacyjne w głównej hali technologicznej umożliwiły uwolnienie przestrzeni pod instalację nowoczesnej maszyny do automatycznego sortowania paczek. Sorter w kształcie pętli jest wykonany w systemie „Cross-Belt”. Długość pętli sortera wynosi 267,6 m, a jego wydajność umożliwi obsługę operacyjną 8–9 tys. przesyłek na godzinę.
W perspektywie najbliższych lat umożliwi to spółce realizację celów, stanowiących jeden z filarów strategii, w tym dalszy rozwój perspektywicznych usług kurierskich i paczkowych, e-commerce i logistycznych.

 

źródło: dlahandlu.pl/

Horoskop

licznik odwiedzin

313184

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors