Najniższa emerytura to 22 grosze, a najwyższa nawet 30 tys. zł

Na Dolnym Śląsku mamy ponad 510 tys. seniorów, którzy co miesiąc dostają emeryturę z ZUS. W całym kraju jest ich ponad 6,1 mln. Najwyższą emeryturę na Dolnym Śląsku dostaje wrocławianin, który aktywność zawodową zakończył w wieku 78 lat. Najniższą natomiast - wałbrzyszanka, która na umowie zleceniu przepracowała w całym swoim życiu zaledwie sześć miesięcy. W Polsce najwyższa emerytura przekracza 40 tys. złotych.

Lada moment te kwoty wzrosną w wyniku corocznej, marcowej waloryzacji, która w tym roku, jak podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wyniesie 112,12 proc. Wysokość emerytury zależy od tego ile pieniędzy zgromadzimy na emerytalnym koncie, dlatego praca „na czarno” lub na umowę o dzieło, od których nie odprowadza się składek dają w efekcie groszowe emerytury.

- Także bezpłatne urlopy i ciągłe zwolnienia lekarskie są gwarancją niskiej emerytury. Tylko wieloletnie gromadzenie składek na indywidualnym koncie emerytalnym zapewnia wysokie wypłaty z ZUS po przejściu na emeryturę – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Zawsze, gdy młody człowiek pyta mnie, jaką będzie miał w przyszłości emeryturę wtedy odpowiadam mu, że taką, jaką sobie wypracuje – dodaje.

Rzeczniczka wyjaśnia, że kiedy składamy wniosek o emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego wtedy kwota, jaką zgromadziliśmy na indywidualnym koncie emerytalnym jest dzielona przez ilość miesięcy naszego dalszego życia. Jasno z tego wynika, że kwota emerytury jest wynikiem prostego działania matematycznego. Staż pracy brany jest przez ZUS pod uwagę tylko wtedy, gdy z wyliczeń wychodzi kwota emerytury niższa niż gwarantowana, która jeszcze do końca lutego wynosi 1588,44 zł brutto.

- Jeżeli kobieta pracowała minimum prze 20 a mężczyzna przez 25 lat wtedy ZUS będzie im wypłacał kwotę gwarantowaną minimalnej emerytury. Jeśli tego stażu ktoś nie ma dostanie tyle emerytury ile nazbierał na koncie emerytalnym podzielone przez dalszą średnią trwania życia – mówi Kowalska-Matis.

Rzeczniczka wyjaśnia, że bardzo niskie kwoty emerytur mają te osoby, które pracowały bardzo krótko lub pracowały „na czarno” i do ZUS nie wpływały żadne składki. - 22 grosze dostaje wałbrzyszanka, który przeszła na emeryturę w wieku 60 lat a przepracowała w ciągu swojego życia, na umowie zlecenia tylko sześć miesięcy – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis. – Najwyższą emeryturą może się cieszyć Wrocławianin. Co miesiąc przelewamy na jego konto ponad 30 tys. zł – dodaje.

Dane ZUS jasno pokazują, że długa i legalna praca są gwarantem tego, że wypłacana na starość emerytura jest wysoka. - To z racji tego, że środki gromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym są dłużej odkładane, a statystyczna średnia długość życia się skraca – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Czy przeliczenie emerytury jest możliwe?

Przeliczenie wysokości emerytury jest możliwe tylko w ściśle określonych sytuacjach. Wniosek o przeliczenie można złożyć wtedy, gdy senior, który osiągnął powszechny wiek emerytalny i przeszedł na emeryturę, ale nadal pracuje i odprowadza składki do ZUS lub dostarczy nowe dokumenty potwierdzające zatrudnienie, które nie były wcześniej uwzględnione podczas wyliczenia kwoty emerytury.

- Przeliczenie jest możliwe, gdyż nowe dokumenty potwierdzające pracę mogą podwyższyć kapitał początkowy a gdy emeryt pracuje do ZUS wpływają nowe składki na ubezpieczenie społeczne. W sytuacji, gdy ktoś tylko siedzi i czeka na emeryturę z ZUS składanie wniosków o przeliczenie nie ma podstaw gdyż na koncie emerytalnym seniora nic się nie zmienia – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

- Rzeczniczka zapewnia, że emeryt, który ani nie pracuje, ani nie dostarczy nowych dokumentów - po złożeniu wniosku o przeliczenie dostanie odmowę, a samo składanie wniosków jest bezcelowe i generuje tylko niepotrzebną „papierologię” – dodaje.

Jak podaje Iwona Kowalska-Matis, przeciętna emerytura na Dolnym Śląsku w 2023 roku wynosiła 3 492,47 zł, przy średniej emeryturze w kraju 3 457,00 zł*. Najwyższe średnio emerytury są wypłacane w województwie śląskim: 4 029,45 zł. Najniższe średnio emerytury są wypłacane w województwie podkarpackim: 3 118,12 zł
Liczba emerytów na Dolnym Śląsku: 510 252. Liczba emerytów w kraju: 6 158 873

*wszystkie podane kwoty są kwotami brutto

- W naszym regionie już prawie 83 procent seniorów wybiera przelew na bankowe konto zamiast comiesięcznej wizyty listonosza - mówi.

Według rzeczniczki, to stuprocentowa gwarancja punktualnych wypłat i bezpieczeństwa pieniędzy seniorów.

źródło: ZUS

Horoskop

licznik odwiedzin

374195

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors