Moneta i pocztówka pamiątką 100-lecia odkrycia Krzemionek

Narodowy Bank Polski i Poczta Polska, aby upamiętnić setną rocznicę odkrycia kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach wydały okolicznościowe monetę i kartę pocztową.

Poczta Polska jubileusz uczciła wydaniem karty pocztowej w nakładzie 5000 sztuk. Na znaku opłaty z oznaczeniem wartości A (3,60 zł) widnieje wizerunek prof. Jana Samsonowicza, a w tle znaczka umieszczona jest fotografia przedstawiającą badania archeologiczne kopalń jamowych z 1982 roku. Na ilustracji znajduje się zdjęcie z wnętrza kopalni. Kartka ma wymiary 148 x 105 mm. Wydruk jest jednostronny. Projekt opracowała Joanna Fleszar-Haspert. Emisji towarzyszy datownik okolicznościowy, stosowany w UP Ostrowiec Świętokrzyski 1.

Produkt do nabycia w internetowym sklepie filatelistycznym Poczty Polskiej: LINK.

Natomiast Narodowy Bank Polski z okazji 100. rocznicy odkrycia Krzemionek do obiegu wprowadził srebrną monetę o nominale 50 zł. Ta wyjątkowa pamiątka dostępna jest m.in. w kasie Muzeum Historyczno-Archeologicznego w cenie 950 zł i stanowi, bez wątpienia, cenny egzemplarz dla kolekcjonerów.

Na rewersie monety znajduje się wizerunek pradziejowego górnika w czasie pracy oraz eliptyczna wstawka z krzemienia pasiastego. Na awersie widnieje charakterystyczny symbol Wielkiej Matki, znanej również z logo Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki”. Projektantką numizmatu jest Urszula Walerzak, a za jego produkcję odpowiada Mennica Polska S.A.

Pamiątkowe monety wręczono w podziękowaniu dla wszystkich tych osób, które mają swój wkład w dorobek naukowy i działalność Krzemionek, podczas uroczystej gali, która odbyła się 16 lipca, w siedzibie muzeum.

Obchody 100-lecie odkrycia kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach zostały uhonorowane Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

 

red./

źródło: lokalnatelewizja.pl/