MÓJ PRĄD 5.0 – WSZYSTKO, CO MUSISZ O NIM WIEDZIEĆ

22 kwietnia ruszyła piąta edycja programu Mój Prąd, która zapowiada się naprawdę obiecująco. Prosumenci mogą liczyć nie tylko na większe dotacje, ale i dopłaty do nowych urządzeń. Dowiedz się więcej.

Nowe elementy objęte wsparciem

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wsłuchało się w głosy inwestorów, którzy zgłaszali potrzebę otrzymania wsparcia również na pompy ciepła i kolektory słoneczne. Podczas marcowej konferencji Anna Moskwa zapowiedziała, że również te elementy będą objęte dopłatami.

Tak też się stało. Teraz w ramach programu Mój Prąd 5.0 inwestorzy mogą otrzymać nawet 3 500 złotych wsparcia na kolektory oraz:

  • Do 4400 złotych na pompy ciepła typu powietrze-powietrze
  • Do 12600 złotych na pompy ciepła typu powietrze-woda
  • Do 19400 złotych na pompy ciepła typu powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej
  • Do 28000 złotych na gruntowe pompy ciepła o podwyższonej klasie energetycznej

Magazynowanie energii nadal dofinansowane

Podobnie jak w poprzednich edycjach, Mój Prąd 5.0 to również szansa na otrzymanie pokaźnej dotacji na magazyny energii. Nawet 16000 złotych czeka na potencjalnych klientów chcących zakupić własne zasobniki energii.

– Mój Prąd 4.0 zaczął się od 7500 złotych dotacji na magazyny energii. Ta kwota okazała się niewystarczająco atrakcyjna dla klientów, ponieważ zainteresowanie tą formą wsparcia było niewielkie. Dopiero po zwiększeniu progu do 16000 złotych NFOŚiGW zaobserwował znaczny wzrost składanych aplikacji. W mojej ocenie utrzymanie tego poziomu to słuszny trend, zwłaszcza w kontekście wejścia w życie taryf dynamicznych, które pojawią się już od 1 lipca 2024 roku. Po tej reformie posiadacze magazynów energii będą mogli zarabiać na arbitrażu cenowym, czyli gromadzić energię, kiedy jest ona tańsza i sprzedawać, gdy jej wartość rośnie. Dlatego tak ważne jest, aby instalatorzy zdołali przekazać prosumentowi korzyści, które płyną z inwestycji w banki energii. To przyniesie korzyści zarówno właścicielom instalacji PV, jak i całej branży – komentuje Agnieszka Kozłowska-Korbicz, dyrektor ds. projektów strategicznych w Soltec.

 To jednak nie wszystko. Beneficjenci mogą także otrzymać:

  • 7000 złotych dopłaty na panele PV, jeśli zdecydują się na zakup dodatkowych urządzeń (w przypadku otrzymania dopłaty na same moduły, wsparcie nie może wynieść więcej niż 6000 złotych)
  • 5000 złotych na magazyn ciepła
  • 3000 złotych na system HEMS/EMS

 Kto może skorzystać z dopłaty?

Aby ubiegać się o dotację, beneficjent musi spełnić następujące warunki:

  • Być właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego.
  • Posiadać umowę o przyłączeniu instalacji do sieci energetycznej.
  • Być objęty systemem net-billing. Prosumenci rozliczani na podstawie net-meteringu muszą zmienić system.
  • Nie posiadać azbestu na dachu domu.
  • Korzystanie z innego programu wsparcia na te same urządzenia jest niedozwolone.

Co więcej, dopłaty nie można otrzymać na instalację mniejszą niż 2 kW i większą niż 10 kW. Dofinansowanie nie może być wyższe niż 50% wartości inwestycji.

Kiedy można aplikować o środki z programu Mój Prąd 5.0? Już od 22 kwietnia. Aplikacje należy wysyłać elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP lub portalu NFOŚiGW. Dokumenty można złożyć w terminie do 30 dni od daty podpisania umowy o przyłączeniu instalacji do sieci energetycznej.

Po pozytywnym rozpatrzeniu aplikacji, wypłata nastąpi na rachunek bankowy podany we wniosku w terminie do 60 dni od daty podpisania umowy o dofinansowanie.

 

red./

źródło: soltec.pl/