Mocny Człowiek. IPN i MOKiS zapraszają na projekcję filmu

30 czerwca o godzinie 18 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy odbędzie się projekcja filmu pt. "Mocny Człowiek" z akompaniamentem Orkiestry Ludwika Sarskiego.

Zapraszamy na projekcję filmu „Mocny Człowiek” z akompaniamentem Orkiestry Ludwika Sarskiego, który odbędzie się 30 czerwca o godz. 18.00 w sali kinowej MOKiS w Oleśnicy. Pokaz odbędzie się w ramach projektu IPN pt. "Kultura (nie)ocalona”. Bezpłatne wejściówki można rezerwować w sekretariacie MOKiS w Oleśnicy (tel. +48 71 314 22 03, e-mail: sekretariat@mokis.info).

„Mocny człowiek” to film psychologiczny z 1929 roku w reżyserii Henryka Szaro, sfilmowany przez włoskiego operatora Giovanniego Vitrottiego. Jest to jeden z ostatnich polskich filmów z epoki kina niemego. Odrodził się jak feniks z popiołów po tym, jak jedna z kopii została odnaleziona w 1997 roku w Belgii. Przez kilkadziesiąt lat sądzono, że nie zachowała się żadna z wersji filmu. W 2006 roku taśmy wzięła pod swoje skrzydła Filmoteka Narodowa, które zrekonstruowała je cyfrowo.

„Mocny człowiek” to adaptacja trzytomowej powieści Stanisława Przybyszewskiego z 1912 roku, której bohaterem jest żądny sławy i pozbawiony skrupułów dziennikarz Henryk Bielecki. W swoim zaślepieniu otruwa ciężko chorego przyjaciela Jerzego Górskiego i przypisuje sobie autorstwo jego dzieła. Tytułowy „Mocny człowiek” odnosi się do skradzionego utworu, ale jest również ironicznym określeniem Bieleckiego, który coraz bardziej brnie w kłamstwa i zdrady.

W dwudziestoleciu międzywojennym film okazał się wielkim sukcesem. Rozpisywano się o mistrzowskim operatorstwie, podkreślano nowoczesne na tamte czasy techniki (podwójnej/potrójnej ekspozycji, ujęć z punktu widzenia, ekspresywnych zestawień montażowych), dowodząc, że produkcja ma aspiracje międzynarodowe. W recenzjach zachwycano się również wyjątkowymi ujęciami Warszawy. W „Ilustrowanym Kurierze Codziennym” pisano: „Warszawa tętniąca życiem ze swymi drapaczami chmur, pełna świateł i cieni wielkiego miasta. Warszawa ze swą nieusypiającą nigdy ulicą, pełna samochodów i omnibusów – wytwornych par – umalowanych dziewcząt – kawiarnianego łobuzerstwa i tymi wszystkimi kontrastami, którymi tak świetnie potrafią operować zagraniczni reżyserzy”.

Reżyser Henryk Szaro – nazywany „tytanem pracy” – został rozstrzelany przez Niemców w 1942 roku.

Z muzyką na żywo wystąpi Orkiestra Ludwika Sarskiego. Jest to kolektyw artystyczny założony przez dwóch multiinstrumentalistów i kompozytorów: Damiana Szymczaka oraz Piotra Tomalę. Działalność Orkiestry Ludwika Sarskiego to kameralne koncerty oraz wykonywanie muzyki na żywo do filmów niemych Bustera Keatona, Charliego Chaplina, Romana Polańskiego, Henryka Szaro i innych.


 

red./

źródło: IPN we Wrocławiu/; MOKiS/

Horoskop

licznik odwiedzin

383130

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors