Minister kultury zwiedził Pawilon Czterech Kopuł – Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zwiedził w piątek (31.03 br.) Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. „To wspaniała przestrzeń wystawiennicza, doskonale wykorzystana” – powiedział szef resortu.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej jest „jednym z czołowych muzeów świata”. „Tak wspaniała przestrzeń nie często się zdarza” – mówił wicepremier.

Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski przypomniał, że w tym roku wrocławskie muzeum obchodzi 75-lecie istnienia. „W pierwszym kwartale tego roku osiągnęliśmy rekordową frekwencję, jeśli chodzi o liczbę odwiedzających. Okazuje się, że muzea są potrzebne, wypełniają swoją misję, czynią świat ciekawszym” – mówił P. Oszczanowski.

Na wystawie „Twarzą w twarz” prezentowane są prace ponad 20 artystów z całego świata. Ekspozycja ukazuje różne sposoby rejestrowania własnego i cudzego wizerunku na przestrzeni wieków. Na wystawie można zobaczyć m.in. autoportrety i portrety trumienne, które gloryfikowały twarz, a także maski pośmiertne, rytualne, opiekuńcze czy taneczne, które zapewniały kamuflaż i zmianę tożsamości. Są też dagerotypy, będące przykładem pierwszej komercyjnej techniki fotograficznej umożliwiającej precyzyjne rejestrowanie wizerunków i rewolucjonizującej sposób patrzenia na świat, oraz twarze wygenerowane cyfrowo.
Wystawa „Twarzą w twarz” będzie dostępna do 4 czerwca.

Drugą wystawą prezentowaną w Pawilonie Czterech Kopuł jest „Otto Piene. Gwiazdy”. To indywidualna wystawa Ottona Piene – światowej sławy niemcko-amerykańskiego artysty, który jest jednym z założycieli „grupy” ZERO. Jako artysta porzucił tradycyjne malarstwo i zaczął tworzyć dzieła ze światła, ognia i ruchu, łącząc awangardową sztukę z najnowocześniejszą techniką. Na wystawie zostały pokazane jego słynne rzeźby powietrzne „Długie gwiazdy” (2014) oraz instalacja świetlna „Praska przestrzeń światła” (2002/2017).
„Długie gwiazdy” to rzeźby, które pod wpływem napompowywania lub upuszczania powietrza unoszą się i zapadają, poruszając się w hipnotyzującym rytmie. Są niemal jak żywe istoty, które przyciągają odbiorcę i zachęcają do interakcji.
„Praska przestrzeń światła” to instalacja złożona jest ze świetlistych punktów i kształtów, wyłaniających się z ciemności, obracających się i poruszających we wszystkich kierunkach.
Wystawa „Otto Piene. Gwiazdy” będzie dostępna do 25 czerwca.

red./
źródło: FB Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/; dzieje.pl/; Muzeum Narodowe we Wrocławiu/