Marceli Bogusławski wygrywa Visegrad 4 Bicycle Race Grand Prix Poland 2022

Marceli Bogusławski wygrał Visegrad 4 Bicycle Race Grand Prix Poland - Grand Prix Polski. W sprinterskim pojedynku zawodnik HRE Mazowsze Serce Polski pokonał Czecha Tomáša Bartę (ATT Investments) i ubiegłorocznego triumfatora, Itamara Einhorna (Israel Road National Team).

Wyścig rozegrany został w niedzielę, 10 lipca. Kolarze na ponad 147-kilometrową trasę klasyku wpisanego do kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej (kat. UCI 1.2) wyruszyli z Długołęki do mety w Oleśnicy w rzęsistym deszczu. Na odkrytych fragmentach wyścigowej rundy dodatkowo wiał wiatr, który zawodnicy teamu z Mazowsza od początku próbowali wykorzystać, żeby rozerwać peleton.

- To był wprawdzie krótki odcinek, ale na każdym okrążeniu właśnie tam przyspieszaliśmy, żeby spróbować podzielić grupę na rantach - mówi Marceli Bogusławski, który był liderem swojego zespołu na ten wyścig. - Świetnie odnajduję się na takich płaskich, ewentualnie lekko pofalowanych trasach z krótkimi podjazdami - podkreśla.

Peleton wprawdzie sukcesywnie topniał, ale 19-osobowej grupce udało się odjechać dopiero na ostatniej pętli przed metą. Znaleźli się w niej Maciej Paterski, wracający do ścigania po przerwie spowodowanej kontuzją (wygrał V4BR w 2018 roku), oraz Jakub Murias (Voster ATS Team), a także Tomáš Bárta (ATT Investments), Daniel Babor, Adam Toupalik (Elkov-Kasper), Itamar Einhorn (Izrael), Paweł Szóstka, Bartłomiej Proć i Tim Wollenberg (Santic-Wibatech), Pavel Gruber, Richard Holec (TUFO Pardus Prostejov), Viktor Potočki i Matic Maček (Ljubljana Gusto Santic), Adam Foltan (Dukla Banska Bystrica), Boštjan Murn (Adria Mobil) oraz Bogusławski, którego eskortowali Adrian Banaszek, Jakub Kaczmarek i mistrz Polski Norbert Banaszek.

- W ucieczce było bardzo dużo skoków, ale miałem do pomocy kolegów z drużyny, którzy byli w każdej akcji i kasowali ucieczki. Na ostatnich 400 metrach siedziałem na kole mistrza Polski Roberta Banaszka. Rozprowadził mnie na 100 metrów do mety, kiedy wyszedłem, wykończyłem pracę kolegów i wygrałem - mówi Bogusławski. - Bardzo się cieszę z tego zwycięstwa, pokazuje, że treningi nie idą na marne, a mnie, jako zawodnika, to motywuje i buduje.

Zwycięzcy z Oleśnicy nie zobaczymy na pozostałych wyścigach z cyklu Visegrad 4 Bicycle Race, które rozegrane zostaną 23 lipca na Węgrzech (Budapeszt-Pannonhalma), a dzień później na Słowacji (Nová Baňa), choć zawodnicy HRE Mazowsze Serce Polski walczyć będą zarówno w węgierskiej, jak i słowackiej edycji. - Teraz krótka przerwa, a za dwa tygodnie wystartuję w Wyścigu Dookoła Mazowsza - mówi Bogusławski.

Visegrad 4 Bicycle Race Grand Prix Poland - Grand Prix Polski wchodzi w skład cyklu czterech kolarskich wyścigów jednodniowych rozgrywanych od 2014 (z wyjątkiem roku 2020) w państwach Grupy Wyszehradzkiej - Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Organizatorem polskiej edycji, która rozegrana została w niedzielę, 10 lipca, między Długołęką a Oleśnicą, jest Dolnośląski Związek Kolarski.

Wyścig współfinansowany przez: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Gminę Długołęka, Gminę Oleśnica i Miasto Oleśnica.

 

źródło: UM Oleśnicy/