Mało znana roślina o efektownych liściach. Zobacz, jak uprawiać begonie królewską.

Begonia królewska, czyli, innymi słowy, ukośnica to mało znana roślina ozdobna o pięknych, dużych liściach. Jej uprawa udaje się nawet początkującym miłośnikom roślin, a walory ozdobne zasługują na szczególną uwagę. 

Begonia rex to niewielka roślina, która osiąga do 40 cm wysokości. Jej największym walorem dekoracyjnym są duże, sercowate liście, które przebarwiają się w różnych odcieniach. Ukośnica zdobi pomieszczenia o każdej porze roku, a dzięki nietypowemu wybarwieniu liści mocno zwraca na siebie uwagę. Begonia królewska kwitnie od czerwca do sierpnia, jednak jej niepozorne kwiaty nie mają walorów dekoracyjnych. Roślina jest nietypowym sukulentem, który magazynuje wodę w mięsistych liściach. Jej wygląd całkowicie nie przypomina innych sukulentów, a wielobarwne liście efektownie zdobią nowoczesne, a także bardziej tradycyjne aranżacje mieszkalne.

Co ciekawe, begonia królewska jest rośliną wrażliwą na zanieczyszczenia środowiska. Jej pielęgnacja powinna uwzględniać wybór odpowiedniego stanowiska. Dzięki prawidłowej lokalizacji begonia rex wytworzy duże, efektowne liście o intensywnym wybarwieniu.

Wybarwienie liści begonii królewskiej jest uzależnione od wyboru konkretnej odmiany. W naszym kraju dużą popularnością cieszą begonie odmiany Icea Fire, charakteryzujące się intensywnie czerwonym wybarwieniem środka liści. Ciekawie prezentują się także odmiany Namur o srebrzysto zielonym wybarwieniu liści. Begonia rex występuje również w innych postaciach. Ciekawostką są odmiany African Jungle o bordowym wybarwieniu środków liści i charakterystycznej obwódce.

W ofertach sprzedaży znajdziemy także inne odmiany ukośnicy. Poszczególne odmiany mogą posiadać liście o ciemniejszym lub jasnym wybarwieniu. Wybór odmiany jest bardzo duży i każdy miłośnik roślin znajdzie rozwiązanie dla siebie. Różnorodność ukośnicy to bez wątpienia jedna z jej istotnych atutów.

Jakie wymagania posiada begonia królewska?

Uprawa begonii królewskiej polega na wyborze odpowiedniego podłoża i stanowiska uprawy. Roślina najlepiej rośnie w uniwersalnej ziemi ogrodniczej. Jej pielęgnacja nie jest skomplikowana, jednak warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Pierwszą jest fakt, że ukośnica nie lubi zbyt dużych doniczek. Najlepiej będzie więc wybrać niewielką, ozdobną doniczkę, na której dnie ułożymy drenaż z keramzytu. Dzięki warstwie keramzytu begonia rex będzie skutecznie ochroniona przed zaleganiem wody.

Najlepiej sprawdza się uprawa na parapetach zlokalizowanych od strony wschodniej i zachodniej. Nasz sukulent lubi stanowiska słoneczne, jednak ekspozycja na parapecie od strony południowej może doprowadzić do poparzenia liści. Znacznie lepiej sprawdzi się lokalizacja rośliny w niewielkim oddaleniu od okna, co daje możliwość stworzenia dobrze doświetlonego, a jednocześnie bezpiecznego dla rośliny stanowiska.

Niestety begonia królewska nie najlepiej radzi sobie na stanowiskach całkowicie zacienionych. Taka lokalizacja sprawi, że liście przestaną się intensywnie wybarwiać, a ukośnica straci swoje największe walory dekoracyjne.

Nasza uprawa powinna także uwzględniać lokalizację rośliny w sezonie zimowym. Zimozielony sukulent wymaga zmniejszenia temperatury, co umożliwi przejście w stan spoczynku. Optymalna temperatura wynosi 12 – 15 stopni. Pielęgnacja w okresie zimowym ogranicza się do rzadszego podlewania. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na fakt, że ukośnica nie lubi przeciągów, dlatego nie należy jej zimować w chłodnych przedsionkach.

Podlewanie i nawożenie

Właściwe podlewanie zapewni szybki rozrost oraz piękne wybarwienie liści. Ukośnica nie lubi wody zalegającej w doniczce. Niewłaściwym jest także podlewanie, które może doprowadzić do przemoczenia liści. W efekcie doprowadzimy do pojawienia się przebarwień, które znacznie pogorszą walory dekoracyjne rośliny. Podlewanie ukośnicy powinno być obfite. Wodę nalewamy bezpośrednio do podstawki, a po kilkunastu minutach usuwamy jej nadmiar. Zbyt intensywne podlewanie i zaleganie wody w doniczce mogłoby doprowadzić do gnicia systemu korzeniowego. Begonia królewska dobrze znosi także krótkotrwałe przesuszenie, jednak przy regularnym zaniedbywaniu odbije się to na jakości liści.

Regularne podlewanie ograniczamy w sezonie jesiennym, gdy roślina przechodzi w stan spoczynku. Nasza begonia rex wymaga też regularnego nawożenia, które zapewni optymalne wybarwienie liści. Najlepiej sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe do roślin kwitnących. Nawożenie możemy też wykonać przy użyciu uniwersalnego biohumusu. Nawożenie rozpoczynamy wraz z rozpoczęciem sezonu i kończymy przed przejściem rośliny w stan spoczynku. Od końca września begonia królewska wymaga jedynie delikatnego podlewania, które zapobiegnie całkowitemu przesuszeniu podłoża.

Do podlewania najlepiej sprawdzi się miękka, odstana woda. Regularne podlewanie wodą twardą może doprowadzić do nieprawidłowości w rozrastaniu się sukulentu. Twarda woda nie powinna być także stosowana do zraszania rośliny.

źródło: naradka.wordpress.com
Begonia królewska w donicy – rozmnażanie

Rozmnażanie begonii królewskiej jest bardzo proste i odbywa się przez pobieranie sadzonek liściowych. Rozmnażanie najlepiej przeprowadzić w okresie wiosennym, który sprzyja ukorzenianiu się i szybkiemu rozwojowi młodych roślin.

Aby przeprowadzić rozmnażanie begoni, należy odciąć młody pęd z kilkoma liśćmi. Następnie wystarczy umieścić go w wilgotnym podłożu. W trakcie ukorzeniania się najważniejsze jest zapewnienie odpowiednio wysokiej wilgotności. Dlatego młode sadzonki powinny być umieszczone w pojemniku, który lekko przykryjemy folią. Optymalna temperatura na rozmnażanie rośliny wynosi około 20 stopni Celsjusza. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, po kilku tygodniach młoda sadzonka będzie już gotowa do wsadzenia na docelowe stanowisko uprawy.

Rozmnażanie możemy też przeprowadzić poprzez natychmiastowe umieszczenie pędu w docelowej doniczce. Jednak nie daje to tak dużej szansy powodzenia, a zapewnienie optymalnego poziomu wilgoci może okazać się bardziej kłopotliwe. Nasze młode rośliny możemy regularnie zraszać, co zapewni zwiększenie wilgotności. Do zraszania nadaje się wyłącznie woda destylowana. Zraszanie wodą kranową może doprowadzić do pojawienia się przebarwień na liściach rośliny. Królewska begonia to wybór wart rozważenia.

 

red./

źródło: onet.pl/

Horoskop

licznik odwiedzin

374183

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors