Magiczna Góra Ślęża

Ślęża to miejsce mocy, które kryje w sobie tajemnicę. Góra nazwana też Sobótką nie jest może tak imponująca jak Kilimandżaro, ale za to jest kolebką kultury starosłowiańskiej. Ma 718 m wysokości i wyrasta ponad obrzeżami Równiny Wrocławskiej.

Nazwa góry pochodzi najprawdopodobniej od starosłowiańskiego wyrazu ślęg, który oznacza miejsca podmokłe i gęsto spowite mgłą. Słowo ślęg ma związek z panującym tutaj klimatem. Odosobnienie masywu, wraz z dużymi różnicami wysokości (ok. 500 m) spowodowało, że często pada tutaj deszcz. Najstarszy wpis o Ślęży pochodzi z początków XI wieku, kiedy to uznawano ją za siedzibę pogańskich bogów. Początki łączenia góry z bóstwami sięgają aż epoki brązu. Największy rozkwit sanktuarium, który związany był z osadnictwem celtyckich Bojów, przypadł na koniec IV w.p.n.e. To oni założyli sanktuarium na górze Ślęży, które poświęcone było przede wszystkim bóstwu słonecznemu. Pozostałością tamtych czasów jest wiele rzeźb kultowych i wałów usypanych wokół Ślęży, Raduni i Wieżycy.

Jeszcze w XI wieku co roku odbywało się tu celebrowanie starosłowiańskiego święta Kupały. Jest ono świętem radości i pojednania, którego centralnym punktem jest palenie ogniska zwanego Sobótką.

Tajemnice wnętrza góry

Kolejną tajemnicą góry są sztolnie, podziemia, groty. Już w zamierzchłych czasach wydobywano tu nefryt (okolice Jordanowa), a z okolic Raduni: serpentynit służący do wyrobu narzędzi. Wydobywano tu także złoto, nieco bardziej dociekliwi bez problemy odnajdą pozostałości szybu nieopodal szczytu. Stare kopalnie znajdziemy również w szczycie Czernica. Jednak najwięcej emocji wciąż zbudzają te sztolnie, które mieli wydrążyć Niemcy. Jedna z relacji mówi wręcz o tajemniczym konwoju, który w końcowych dniach II Wojny Światowej dotarł pod Ślężę, po czym… rozpłynął się w powietrzu. Drogocenny ładunek miał być zdeponowany we wnętrzu góry, a wejście do sztolni wysadzone. Sprawa jest na tyle poważna, że do dziś spotkać można grupy eksploratorów, którzy z zapałem oddają się zgłębianiem tajemnicy tych gór.

Magiczne piękno Ślęży

Ale nie tylko chęć legendarnych bogactw zwabia co weekend rzeszę turystów, biegaczy, kolarzy (często odbywają się tu mistrzostwa polski w kolarstwie szosowym, czy inne podobne imprezy), góra ta bowiem posiada swoje niezaprzeczalne piękno. W tutejszych rezerwatach żyje sporo zwierzyny i idąc poprzez mniej uczęszczane szlaki, co rusz napotykamy na tropy saren czy lisów. Warto też wspomnieć o tym, że góra jest uznawana za miejsce mocy – jeden z najsilniejszych czakramów mocy.

kościółek na Śleży

Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z 1852 roku

Masyw Ślęży oferuje nam również wspaniałą architekturę. Oprócz sanktuarium warto także odwiedzić Wieżę Bismarcką. Powstała ona na początku XX wieku. Niemcy chcieli za pomocą tych budowli oddać hołd "Żelaznemu Kanclerzowi". W obecnych granicach Polski podobnych wież jest jeszcze 17.

Na szczycie znajduje się kilka obiektów wartych uwagi i kolejna rzeźba niedźwiedzia, tuż przy murach kościoła  pod wezwaniem Nawiedzenia NMP.

IMG_2634Radiowo Telewizyjne Centrum Nadawcze Ślęża. Wybudowane w 1958 roku z masztem anteny nadawczej z 1972 roku o wysokości 136 metrów.
IMG_2630Krzyż Milenijny z granitu postawiony w 2000 roku.

red. P.S

źródło: odkrycpiekno.pl/