Kiedy sadzić róże do gruntu? Sadzenie róż – poradnik krok po kroku

Przygotowaliśmy poradnik, jak i kiedy sadzić róże. Sadzenie róż nie jest trudne, ale trzeba przestrzegać kilku zasad. Zobacz, jak i kiedy sadzić róże w ogrodzie, jak przygotować podłoże do sadzenia róż.

Sadzenie róż w ogrodzie jest dość proste. Jeśli lubisz róże, dowiedz się kiedy i jak sadzić róże, jak odpowiednio przygotować podłoże i jak pielęgnować krzaki róż, by cieszyły nas swoim pięknem. Sadzenie róż: krok po kroku.

Sadzenie róż - jakie stanowisko i podłoże?

Stanowisko dla róż powinno być ciepłe i zaciszne, dobrze nasłonecznione, ale nie suche i gorące. Nie należy sadzić róż w miejscach zacienionych i wilgotnych oraz tam, gdzie mogą być narażone na przeciągi (np. przy narożnikach budynków).

Gleba dla róż powinna być żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna, o pH 6-6,5. Glebę piaszczystą i mało przepuszczalną należy przed sadzeniem krzewów róż wzbogacić w próchnicę, dodając jesienią (w roku poprzedzającym sadzenie) przekompostowany obornik, kompost lub odkwaszony torf. Natomiast glebę zbyt zwięzłą (gliniastą) trzeba rozluźnić, mieszając ją z piaskiem, żwirem lub przekompostowaną korą.

Kiedy sadzić róże?

Termin sadzenia róż zależy od tego, jakie róże kupimy. Najwięcej krzewów róż pojawia się w sprzedaży na wiosnę i na jesieni. W sklepach mamy wybór pomiędzy różami w doniczkach, a krzewami z odkrytymi korzeniami, w jutowych workach wypełnionych torfem.

Róże w ogrodzie - sadzenie róż
  • Róże w doniczkach mają dobrze wykształconą zwartą bryłę korzeniową, można je sadzić o dowolnym momencie, dopóki ziemia nie zmarznie.
  • Róże z odsłoniętym systemem korzeniowym można sadzić na wiosnę lub na jesieni, jednak najlepszym miesiącem na sadzenie róż jest październik (optymalnym terminem sadzenia takich róż jest czas między 15 października a 15 listopada - do wystąpienia pierwszego mrozu.

Róże posadzone na jesieni są mnie narażone na wysychanie (niż te posadzone wiosną), mają wystarczająco dużo czasu, aby dobrze się ukorzenić, a na wiosnę szybciej rozpoczynają wzrost.

 

red./

źródło: muratordom.pl/; youtube-różeogrodowe.pl/

Horoskop

licznik odwiedzin

374187

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors