Kiedy przestawiamy zegarki? Zmiana czasu w 2023 roku!

Kiedy zmieniamy czas na letni, a kiedy przestawiamy zegarki na czas letni? U nas dowiesz się jak poprawnie przestawić zegarek na czas letni lub zimowy w 2023 roku.

Historia zmiany czasu. Dlaczego przestawiamy zegarki?

Do procesu zmiany czasu znacznie przyczynił się Benjamin Franklin. Zauważył on, że mimo świecącego słońca ludzie idą spać ze względu na obowiązującą godzinę. Skutkowało to tym, że wieczorem musieli oni korzystać ze sztucznego oświetlenia. Sprawdzono statystyki zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana. Z punktu widzenia ekonomicznego było to bardzo niekorzystne. Dlatego, uznano, że doskonałym rozwiązaniem byłoby przesunięcie godziny w zegarku. Skutkowałoby to tym, że ludzie spaliby podczas zmroku, dzięki czemu w dzień mogliby korzystać z naturalnego światła.

Zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę marca. Najbliższa zmiana czasu zimowego na letni wypada w ostatni weekend marca 26 marca 2023 - dokładniej w nocy z 25 na 26 marca 2023 (to noc z soboty na niedzielę). Zmiana czasu na letni odbywa się z 2:00 na 3:00, czyli przesuwamy wskazówki o pełną godzinę do przodu! Niestety, wprowadzenie czasu letniego w Polsce oznacza, że nasz sen zostanie skrócony o godzinę!

Wykorzystanie czasu letniego umożliwia nam efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego poprzez oszczędność energii elektrycznej. Wpływa to na rozwój i technologię. Badania zużycia energii elektrycznej wskazują, że stosowanie czasu letniego wpływa pozytywnie na działanie naszej gospodarki. Przesunięcie zegarków z czasu zimowego na letni ma też pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, bo dzięki większej ilości światła słonecznego jesteśmy pogodniejsi i bardziej pozytywni.

Dodatkowa godzina snu z pewnością dobrze odbije się na samopoczuciu każdego z nas, ale niekorzystnie zadziała na osoby, które tej nocy pełnią dyżur nocny.
red./
źródło: zegarownia.pl/

Horoskop

licznik odwiedzin

339726

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors