Jest wizualizacja oleśnickiego dworca PKP po remoncie

Polskie Koleje Państwowe S.A. zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ogłosiły przetarg na przebudowę oleśnickiego dworca PKP. Wybrany wykonawca najpierw przygotuje dokumentację projektową, a następnie na jej podstawie zrealizuje roboty budowlane.

Ten duży krok w kierunku zrealizowania kompleksowego remontu obiektu jest efektem wieloletnich starań burmistrza Jana Bronsia. Jest to również ogromna zasługa radnego Marka Kamaszyło, który poprzez swoje zamiłowywanie do kolei mocno zabiegał w PKP o wpisanie dworca na listę pilnych remontów.

Kwota, jaką PKP S.A. przeznaczyły  na inwestycję to blisko 65 milionów złotych. Całość prac potrwa 3 lata. W połowie 2026 roku dworzec powinien być gotowy. Koncepcję przebudowy i wizualizację przygotowała firma Multiconsult. Przywrócona zostanie ceglana elewacja, renowacji poddane zostaną stolarka okienna i drzwiowa, elementy drewniane oraz wiata peronowa przydworcowa. Założono wyburzenie wtórnej nadbudówki w skrzydle wschodnim, odtworzenie historycznej pergoli od strony północnej. Budynek toalet zostanie zaadaptowany na letnią poczekalnię. Pojawią się nowe wyjścia na patio. Rozebrany zostanie budynek techniczny przy dworcu. Wymienione zostaną wszystkie instalacje. Wewnątrz przewidziano hol dworcowy pełniący funkcję poczekalni, toalety oraz lokale usługowe (typu kiosk oraz gastronomia) – nad lokalem planowane jest umieszczenie stylizowanego napisu. Zapotrzebowanie na kasę zgłosiły Polregio. Na piętrze przewidziano lokale komercyjne na wynajem (skrzydło zachodnie – biura, skrzydło południowe – hostel). Na poddaszu umieszczone zostaną dwie sale konferencyjne, a część pomieszczeń pozostanie nieużytkowana. W budynku powstaną windy. Historyczne elementy – jak np. neony wewnętrzne „bagaż” i „kasy biletowe”, ściana z luksferów, powojenne stalowo-szklane przegrody, ceramiczne posadzki i okładziny ścian, kraty okienne, drewniane dekoracyjne stropy – podlegają ochronie i zachowaniu (źródło: portal transport-publiczny.pl.)

Dworzec po remoncie nadal będzie własnością PKP S.A. Rozszerzy się natomiast jego funkcja. Poza obsługą pasażerów znajdzie się na nim przestrzeń wynajmowana i zagospodarowana przez Miasto z przeznaczeniem na działalność kulturalną i edukacyjno – warsztatową.

red./

źródło: UM Oleśnicy/

Horoskop

licznik odwiedzin

374194

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
nowinkiolesnickie.pl – Dostarcza lokalne informacje z powiatu oleśnickiego jak również patronuje medialnie wydarzenia kulturalne, sportowe, imprezy, koncerty itp. Na naszym portalu, możesz umieścić swoją reklamę kontaktując się z nami poprzez formularz kontaktowy lub powiadomić nas o bulwersującej Cię sprawie. | Magazine 7 by AF themes.