Jest porozumienie w sprawie honorowania URBANCARD w pociągach!

Gmina Wrocław porozumiała się z regionalnymi przewoźnikami kolejowymi w sprawie honorowania URBANCARD i niektórych biletów miejskich w pociągach regionalnych na terenie miasta. Porozumienie w tej sprawie zawarli dziś prezydent Jacek Sutryk, Renata Granowska wiceprezydent Wrocławia, oraz marszałek Paweł Gancarz i wicemarszałkowie Wojciech Bochnak i Michał Rado.

- To ważny dzień dla Dolnego Śląska, a przede wszystkim dla Wrocławia i jego aglomeracji. To efekt dobrej współpracy samorządu województwa i samorządu Wrocławia. Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w wypracowanie tego porozumienia – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

- Wraca honorowanie Urbancard w KD i Polregio. Dziękuję całemu zarządowi i radnym za dotrzymanie tej obietnicy którą złożyliśmy sobie jeszcze w kampanii wyborczej. To pierwszy, niezwykle ważny, ale nie ostatni gest naszej współpracy – dodał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Wrocław ma najgęstszą sieć kolejową ze wszystkich miast w Polsce. W stolicy Dolnego Śląska jest 31 przystanków kolejowych (wraz z przystankiem Iwiny - na osiedlu Jagodno), co daje nam drugie miejsce w Polsce za Warszawą.

- Samorządowcy wszystkich szczebli rozumieją, że transport to kwestia cywilizacyjna, a nie polityczna. Będziemy dążyć do tego aby wprowadzić jednolity bilet na całym Dolnym Śląsku – mówi wicemarszałek Michał Rado.

Dzięki osiągniętemu porozumieniu pociągi Kolei Dolnośląskich i Polregio staną się integralną częścią komunikacji miejskiej Wrocławia, a ucząca się młodzież szkolna oraz seniorzy powyżej 65. roku życia będą mogli z nich korzystać całkowicie za darmo w obrębie miasta Wrocławia. Umowa będzie obowiązywać od 1 sierpnia, zostanie zawarta pomiędzy samorządami i  przewoźnikami kolejowymi. Za finansowanie odpowiadać będą samorządowcy wszystkich szczebli.

- Umowa będzie obowiązywała od sierpnia tego roku do końca 2025. Ulgi na terenie Wrocławia będą obowiązywały zarówno mieszkańców miasta, jak i pasażerów, którzy przyjadą z terenu całego Dolnego Śląska – wyjaśnia Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.

Podobne zasady obowiązywały już w stolicy regionu wcześniej. Od 2013 r. posiadacze biletów na Urbancard, ale również biletów papierowych mogli korzystać z pociągów Kolei Dolnośląskich i Polregio na stacjach z nazwą “Wrocław” w nazwie oraz przystanku Iwiny.

- Idąc do wyborów jako Koalicja Obywatelska obiecaliśmy, że w ciągu 100 dni dojdzie do porozumienia między samorządem województwa a Wrocławiem. Wypełniamy nasze obietnice wyborcze, będziemy dążyć do tego aby cała aglomeracja dołączyła do tego biletu – mówi wicemarszałek Wojciech Bochnak.

Wspólny bilet to fundament dobrego systemu transportowego. Dziś obowiązuje w największych europejskich miastach m.in. Berlinie, Monachium, Brukseli, Wiedniu, Paryżu czy Barcelonie.

- Jeszcze w kampanii wyborczej obiecaliśmy sobie, że załatwimy tę sprawę w tydzień. Dziś widzimy, że sprawa została załatwiona. Urbancard honorowany w pociągach – na tym nam zależało, to udało się zrobić i co najważniejsze dotyczy to wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska – podsumowuje Marek Łapiński, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Wrocław Główny jest stacją o największej wymianie pasażerskiej w całej Polsce, z której w 2023 roku skorzystało blisko 30 milionów pasażerów. Ponad 60% całego ruchu regionalnego na Dolnym Śląsku odbywa się w relacjach z i do Wrocławia. To wszystko powoduje, że włączenie pociągów w system transportu miejskiego z pewnością poprawi jego wydajność i komfort mieszkańców.


 

źródło: UMWD/

Horoskop

licznik odwiedzin

383149

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
nowinkiolesnickie.pl – Dostarcza lokalne informacje z powiatu oleśnickiego jak również patronuje medialnie wydarzenia kulturalne, sportowe, imprezy, koncerty itp. Na naszym portalu, możesz umieścić swoją reklamę kontaktując się z nami poprzez formularz kontaktowy lub powiadomić nas o bulwersującej Cię sprawie. | Magazine 7 by AF themes.