Jak wspierać aktywność senioralną. Warsztaty z udziałem starosty

Starosta Sławomir Kapica, wiceburmistrz Sycowa Marzena Guder oraz seniorzy z sycowskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, wraz z ich szefem Markiem Howańskim, uczestniczyli w warsztatach na temat wspierania aktywności senioralnej, tworzenia rad seniorów oraz współuczestnictwa w życiu społecznym. Szkolenie prowadził Damian Dec - ekspert w dziedzinie polityki senioralnej.

Celem warsztatów było zwiększenie wiedzy na temat potrzeb uczestniczenia seniorów w życiu obywatelskim, roli samorządu w kwestii zadań i praw jakie przysługują osobom starszym oraz tworzenia rad senioralnych, działających w środowiskach lokalnych.

– Dziś nikt nie ma wątpliwości, że działania na rzecz osób starszych, w tym właśnie tworzenie rad senioralnych oraz wspieranie wszelkiej aktywności staje się wielkim wyzwaniem społecznym. Rady senioralne mają wielki sens zarówno na poziomie gminy jak i powiatu. Jest to jednak proces, który nie może odbyć się z dnia na dzień. Dzisiejsze spotkanie ma na celu poznanie zagadnienia i prześledzenie tego procesu. Jeżeli będzie taka wola oddolna, to proces ten powinien odbyć się świadomie. Dziś jest pierwszy krok. Otrzymaliście Państwo wiedzę i wy sami będziecie najlepiej wiedzieć, na jakim poziomie i kiedy będziecie chcieli realizować ją w praktyce. Musimy jednak być świadomi jako środowisko po co i dlaczego ma to działać – podkreślił Sławomir Kapica.

– Rada seniorów powinna być ciałem apolitycznym. Ona ma zajmować się tematami i problemami, które dotyczą konkretnej grupy osób. Obecnie powstaje coraz więcej rad, jednak najważniejsze jest, aby wiedzieć w jakim celu się ją powołuje. Jednym z takich celów jest szeroko rozumiana współpraca i integracja. Ustawa obecnie daje bardzo dobre i konkretne instrumenty do tworzenia takich rad – powiedział Damian Dec.

Prowadzący podzielił się także swoją wiedzą i doświadczeniem na temat funkcjonowania rad senioralnych oraz organizacji działających na rzecz osób starszych na terenie Dolnego Śląska.

Szkolenie zostało przeprowadzone w ramach projektu „Senior Obywatel Aktywny +” realizowanego przez Fundację na rzecz Ziemi Wołowskiej, wspierającą samorządy chcące poszerzyć swoją wiedzę w dziedzinie polityki senioralnej.

 

red./

źródło: Starostwo Powiatowe w Oleśnicy/

 

 

Horoskop

licznik odwiedzin

339727

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
nowinkiolesnickie.pl – Dostarcza lokalne informacje z powiatu oleśnickiego jak również patronuje medialnie wydarzenia kulturalne, sportowe, imprezy, koncerty itp. Na naszym portalu, możesz umieścić swoją reklamę kontaktując się z nami poprzez formularz kontaktowy lub powiadomić nas o bulwersującej Cię sprawie. | Magazine 7 by AF themes.