Instruktorzy Gwardii Narodowej USA będą szkolić Terytorialsów

W ciągu najbliższych tygodni do Polski przybędą żołnierze Gwardii Narodowej stanu Illinois (US IL NG), którzy w porozumieniu z instruktorami Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia przeprowadzą szereg specjalistycznych szkoleń dla Polskich Terytorialsów.

W kilkunastu edycjach kursów dla operatorów ppk JAVELIN, medyków pola walki oraz snajperów udział weźmie łącznie ponad 800 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całego Kraju.

”Nawiązana współpraca szkoleniowa jest pokłosiem zarówno rozmów z Dowódcą Gwardii Narodowej Stanu Illinois gen. Richardem NEELY, które odbyły się w marcu w Stanach Zjednoczonych, a także ustaleń z minionego tygodnia, gdzie zawitali Amerykańscy żołnierze.        - powiedział płk Edward Chyła Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia.
Pierwsze szkolenia dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczną się już w  maju bieżącego roku i potrwają do sierpnia.

W tym czasie instruktorzy z Gwardii Narodowej Stanu Illinois przeprowadzą kilkanaście kilkudniowych szkoleń z zakresu obsługi i taktyki wykorzystania przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN, szkolenia z udzielania pierwszej pomocy na polu walki (COMBAT MEDIC) oraz szkolenia snajperskiego. Kursy te realizowane będą zarówno na bazie Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej jak i w innych regionach Polski. W każdym z  kilkunastu szkoleń udział weźmie kilkudziesięciu Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej.