Inauguracja Międzynarodowego Konkursu Szkła im. Horbowego

Dziś podczas konferencji prasowej w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze przedstawiono szczegóły niezwykłego wydarzenia, jakim jest Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego. W spotkaniu uczestniczył marszałek Cezary Przybylski.

- Chcemy dać możliwość artystom z Polski, ale i z zagranicy zaprezentowania swojego potencjału i dalszego rozwoju. Na laureatów czeka nie tylko nagroda pieniężna, ale również udział w warsztatach, sympozjach oraz stypendium. Jednocześnie dziś w Muzeum Karkonoskim otwarta została również wystawa "W kręgu profesora Zbigniewa Horbowego”, na której podziwiać można dzieła tego wybitnego artysty oraz najważniejszych polskich designerów tworzących w latach 60. 70. 80. XX wieku. Serdecznie zachęcam do odwiedzenia Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Idea Konkursu powstała z inicjatywy Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu przy współpracy Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Wydarzenie będzie promować szkło artystyczne i twórczość z nim związaną jako dyscypliny o szczególnym znaczeniu dla tradycji Wrocławia i całego Dolnego Śląska. Patronem konkursu jest prof. Zbigniew Horbowy – wybitny artysta i projektant, wieloletni rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusz Gepperta we Wrocławiu, reformator polskiego szkła artystycznego, który całe swoje twórcze życie związał z regionem dolnośląskim. W ten sposób organizatorzy chcą stworzyć pomost między historią a przyszłością tej wyjątkowej dziedziny sztuki.

Konkurs jest skierowany do twórców pełnoletnich z Polski i zagranicy. Zgłoszenia w formie online kierować będzie można na adres horbowy@okis.pl. Spośród nadesłanych propozycji jury wyłoni najlepsze realizacje. Organizatorzy przewidują nagrody dla laureatów Konkursu. Wystawa konkursowa odbędzie się w Galerii Geppart Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu oraz w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze w 2023 roku. Wydany zostanie także katalog z pracami laureatów.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Przedsięwzięcie towarzyszy światowym obchodom Międzynarodowego Roku Szkła Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zdjęcia i materiały graficzne dot. Konkursu można otrzymać, kierując zapytanie na adres: horbowy@okis.pl.

 

 

źródło: UMWD/