Dziś zostanie najmłodszym biskupem na świecie. Posługę zaczynał w Oleśnicy

Dziś ksiądz doktor Maciej Małyga otrzyma sakrę biskupią. Duchowny swoją kapłańską posługę zaczynał w parafii pod wezwaniem św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy.

Decyzję papieża ogłosił abp Józef Kupny we wrocławskim seminarium duchownym, gdzie biskup nominat pełnił wiele lat funkcję ojca duchownego. Została ona przyjęta z wielka radością i entuzjazmem kleryków oraz obecnych kapłanów.

– Przyjąłem to w duchu posłuszeństwa Kościołowi i wielkim zawierzeniu Panu Bogu, wielkim zaufaniu – przyznał ks. Małyga, dodając: – Była to dla mnie poruszająca wiadomość. Otrzymałem ją bowiem gdy byłem na granicy w Hrebennem, by stamtąd zabrać kilku swoich znajomych, także to wszystko było przedziwną mieszanką różnych wydarzeń: i tego cierpienia, i wielkiej ludzkiej dobroci. Biskup nominat po ogłoszeniu papieskiej decyzji powiedział, że pokornie prosi o modlitwę wszystkich wiernych wrocławskiego Kościoła, zwłaszcza zaś braci kapłanów, których – jak wyznał – nosi głęboko w swoim sercu.

Ks. Maciej Małyga urodził się 11 maja 1979 r. w Środzie Śląskiej. W 1994r. ukończył szkołę podstawową i kontynuował naukę w XII Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu. W latach 1998-2004 odbywał formację w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Święcenia prezbiteratu przyjął 22 maja 2004r. W latach 2004-2006 był wikariuszem w parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy. W latach 2006-2012 odbywał studia specjalistyczne na uniwersytecie w niemieckim Fryburgu. W 2012r. uzyskał tytuł doktora teologii i rozpoczął wykłady na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Po powrocie ze studiów został ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. W 2019r. został wikariuszem biskupim ds. stałej formacji kapłanów.

Został też wybrany do Rady Kapłańskiej oraz ustanowiony dyrektorem Domu Stałej Formacji Kapłanów w Sulistrowiczkach. W 2021r. został ojcem duchownym roku propedeutycznego w archidiecezji wrocławskiej. Po przyjęciu sakry biskupiej ks. Maciej Małyga będzie najmłodszym rzymskokatolickim biskupem na świecie.

- Sakry biskupiej ks. Maciejowi Małydze udzieli abp dr Józef Kupny, metropolita wrocławski w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 24 KWIETNIA br. o godz. 15.00 w archikatedrze wrocławskiej. Ksiądz Arcybiskup Metropolita Wrocławski zaprasza duchowieństwo i wiernych archidiecezji do udziału w tej podniosłej uroczystości - informuje Kościół.

 

źródło: Archidiecezja Wrocławska