Dwa nowe busy dla PDPS w Ostrowinie

Powiatowy Dom Pomocy Społecznej wzbogacił się o dwa nowe busy marki Renault, zakupione z dofinansowaniem PFRON-u. Dziś w Ostrowinie odbyła się oficjalna prezentacja pojazdów, połączona z symbolicznym przekazaniem kluczyków starostom.

Auta trafiły do Ostrowiny dzięki staraniom dyrektora Marka Czarneckiego, który w 2021 r. złożył wniosek Powiatu Oleśnickiego o dofinansowanie zakupu dwóch busów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych z „Programu wyrównywania różnic między regionami III”, ogłoszonego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Samorządy mogły aplikować o dofinansowanie do realizacji zadań na rzecz osób niepełnosprawnych w obszarach likwidacji barier architektonicznych i transportowych. Wniosek uzyskał pozytywną akceptację PFRON-u, dzięki czemu Powiat Oleśnicki uzyskał dofinansowanie w wysokości 164 930,70 zł. To 55% kosztu zakupu pojazdów. Pozostała kwota 135 304,30 zł została zaplanowana i wydatkowana ze środków własnych PDPS. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Vipcar z Opola.

- Zakup był koniecznością, ponieważ dziennie pokonujemy wiele kilometrów i nasze dotychczasowe busy były już bardzo wysłużone – nie krył dziś dyrektor Marek Czarnecki.
W imieniu Zarządu Powiatu, za pracę i zaangażowanie podziękował mu starosta Sławomir Kapica. - Jesteśmy wdzięczni za to, że ta jednostka jest tak dobrze zarządzana, że tyle się w niej dzieje – podkreślił.

Jakie konkretnie inwestycje zostały w niej zrealizowane na przestrzeni ostatnich dwóch lat, wyliczył Marek Czarnecki: - wymiana sieci ciepłowniczej z dofinansowaniem w ramach RFIL za ponad 1,4 mln zł, modernizacja systemu przeciwpożarowego ze środków własnych, pełne wyposażenie kuchni, remont budynku pralni. Nazbierało się tego dość dużo – ocenił dyrektor PDPS.

– Może być Pan dumny z efektów swoich działań – nie miał wątpliwości wicestarosta Stanisław Stępień, który najbardziej podziękował Markowi Czarneckiemu za to, że swojej pracy nie traktuje jako obowiązku służbowego, a wykonuje ją dla dobra ludzi, którzy potrzebują pomocy, dla dobra mieszkańców.

Z informacji przekazanych przez Sylwię Gadomską z Dolnośląskiego Oddziału PFRON-u wynika, że dziś terminy realizacji umów na zakup pojazdów są wydłużane nawet do końca roku. To skutek problemów z dostępnością. – Na szczęście Pan Marek się szybko uwinął. To pomoc trafiona – dodała Sylwia Gadomska.

 

red.