Dostajesz podwójne pieniądze – złóż wniosek do ZUS aby uniknąć zwrotu podatku.

Do 31 grudnia osoby, które dostają równocześnie emeryturę z ZUS i KRUS oraz osoby samotnie wychowujące małoletnie dziecko, osiągające dochody z pracy i z renty rodzinnej, powinny złożyć wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek przy emeryturze czy rencie. Jest to niezbędne, by w rozliczeniu podatku za 2022 rok nie powstała niedopłata podatku w kwocie do 5100 zł.

Każdy organ rentowy, w tym ZUS, z urzędu obniża zaliczkę na podatek dochodowy o kwotę zmniejszenia. Podatnikowi przysługuje 12 takich ulg w roku, czyli po 425 zł miesięcznie, maksymalnie 5100 zł za 12 miesięcy. W sytuacji, gdy senior pobiera jednocześnie emeryturę z ZUS i innego organu rentowego np. KRUS i nie złoży w jednej z instytucji wniosku o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek, to przy rozliczeniu rocznym powstanie niedopłata podatku. Wyniesie nawet 5100 zł i trzeba będzie zwrócić ją do Urzędu Skarbowego.

Aby tego uniknąć warto złożyć w jednej z instytucji, w tym przypadku ZUS (druk EPD-18), albo KRUS, wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek. Wówczas przy jednym ze świadczeń nie będzie stosowana ulga. Spowoduje to obniżenie świadczenia o 425 zł, ale nie trzeba będzie później jednorazowo zwracać większych pieniędzy do Urzędu Skarbowego.

Podobnie ma się to w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko, która ma dochody z pracy i dochody z renty rodzinnej na małoletnie dziecko. Aby nie powstała niedopłata podatku taka osoba powinna poinformować pracodawcę o dochodach z ZUS. Może też poinformować swój oddział ZUS, aby nie stosował kwoty zmniejszenia przy zaliczce od renty dziecka.

 

red.

źródło: ZUS

Horoskop

licznik odwiedzin

385975
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors