Do Wrocławia powraca Wytwórnia Filmów Fabularnych. Centrum Technologii Audiowizualnej zmienia nazwę z okazji 70-lecia

Wytwórnia Filmów Fabularnych wróci do Wrocławia. Obecnie jest to CeTA, czyli Centrum Technologii Audiowizualnej. Zmiana nazwy instytucji ma związek z obchodami 70-lecia jej działalności w 2024 roku.

- Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu to marka z dużą renomą, bogatym dorobkiem i wieloletnią tradycją, którą od 2011 r. kontynuujemy i będziemy kontynuować, teraz już pod przywróconą nazwąmówi dr Robert Banasiak, dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych.

Wytwórnia Filmów Fabularnych powstała na mocy uchwały Prezydium Rady Ministrów z 29 marca 1952 roku, a 1 stycznia 1953 roku rozpoczęła działalność jako wrocławski oddział Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. Status samodzielnej jednostki i nazwę Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu (WFF) otrzymała 1 stycznia 1954 roku i ta data jest uznawana za początek działalności instytucji, która funkcjonowała do 2011 roku, kiedy to została przekształcona w Centrum Technologii Audiowizualnych.

Wytwórnia Filmów Fabularnych powróci do Wrocławia

- Pamięć o niezwykłym miejscu, jakim była wytwórnia, jest wciąż żywa. Jej nazwa nadal funkcjonuje, nie tylko we wspomnieniach byłych pracowników i starszego pokolenia twórców, ale również wśród młodych filmowców i przedstawicieli branży, miłośników polskiego kina czy mieszkańców miastamówi dr dodaje Banasiak.

Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpłynął wniosek o przywrócenie dawnej nazwy. I został on zaakceptowany, o czym osobiście poinformował wicepremier Gliński podczas niedawnej wizyty we Wrocławiu.

- Jest coraz więcej produkcji filmowych, w związku z tym już czas, żeby powrócić do nazwy i do funkcji Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiumówi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

CeTA kontynuuje bogatą tradycję WFF

Przez 70 lat we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych powstało prawie 500 filmów i seriali. Wiele z nich to klasyki polskiej kinematografii wyreżyserowane przez legendy polskiego filmu.

  • "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, gdzie zagrał Zbyszek Cybulski,
  • trylogia: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć" Sylwestra Chęcińskiego,
  • "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa,
  • "Lalka" Wojciecha Jerzego Hasa,
  • "Czterej pancerni i pies",
  • "Stawka większa niż życie",

Wrocławska WFF to także miejsce pracy najlepszych polskich operatorów, montażystów, scenografów, kostiumografów, dźwiękowców i aktorów. W ostatnich latach instytucja prowadziła działalność także kulturalną, edukacyjną i wspierającą działalność produkcji filmowej.

"Stawka większa niż życie", Autor: archiwum se.pl /

red./

źródło: gazetawroclawska.pl/