Czeska Poczta ogłosiła zamknięcie aż 300 placówek

Česká Pošta ogłosiła listę aż trzystu placówek, które będą działać tylko do końca czerwca. Decyzja wywołała więc liczne protesty mieszkańców i lokalnych polityków. Czeska Poczta ma bowiem w całym kraju 3200 oddziałów, a zamknięcie 10 proc. z nich będzie oznaczało zwolnienie około 1600 pracowników.

Tylko w Pradze zamkniętych zostanie 35 urzędów pocztowych, w Ostrawie 19, w Brnie 12 i w Pilznie 12. Jak informuje portal DenikN.cz w niektórych miejscowościach liczba placówek zostanie jednak zredukowana np. z pięciu do jednej. Lokalni politycy oraz mieszkańcy protestują więc przeciwko zmianom, a także przeciw temu, że nikt nie konsultował z nimi, które placówki zlikwidować, a które należy jednak zostawić.

Zwolnienia pracowników są wynikiem zaplanowanej likwidacji urzędów pocztowych. Jak poinformowało czeskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, ich liczba zmniejszy się z 3200 do 2900. Według ministra Víta Rakušana, transformacja Czeskiej Poczty jest konieczna, żeby to przedsiębiorstwo państwowe mogło dalej działać i świadczyć usługi mieszkańcom w odpowiednim zakresie i na odpowiednim poziomie. W ub. roku straty firmy sięgnęły 1,37 mld koron.

Česká Pošta w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej likwidację placówek położonych głównie na obrzeżach miast tłumaczy ogromnym spadkiem popytu na tradycyjne usługi pocztowe. W ciągu ostatnich pięciu lat miał on spaść nawet o 40 proc., między innymi ze względu na to, że dzięki cyfryzacji wiele spraw urzędowych można już załatwić online, bez konieczności korzystania z poczty.

Z tego powodu władze Czeskiej Poczty ogłosiły, że zmieniają dotychczasową zasadę, zgodnie z którą mieszkańcy miejscowości powyżej 2500 mieszkańców do urzędu pocztowego mieli maksymalnie dwa kilometry i od lipca wprowadzają zasadę, że mieszkańcy do najbliższej placówki mogą mieć maksymalnie trzy kilometry.

Nie chodzi o emocje, tylko o obecną rzeczywistość finansową Czeskiej Poczty. Gdybyśmy nie podjęli niezbędnych działań, z czasem nie byłoby już żadnych oddziałów, bo Česká Pošta przestałaby istnieć” – tłumaczył wiceprezes Czeskiej Poczty Miroslav Štěpán, cytowany w komunikacie opublikowanym na stronie firmy.

Decyzja dotknie również Polaków mieszkających w regionie przygranicznym, którzy np. odbierają w czeskich urzędach pocztowych przesyłki zamówione w czeskich sklepach internetowych, aby uniknąć dodatkowej opłaty za przesyłkę międzynarodową. Jednym z urzędów przeznaczonych do likwidacji jest bowiem np. poczta w Meziměstí-Ruprechtice.

red./

źródło: kurier.plus/

Horoskop

licznik odwiedzin

374101

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors