Czerniak jest jednym z kilkudziesięciu nowotworów złośliwych skóry, ale też jednym z najbardziej agresywnych. Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów wskazują, iż czerniak coraz częściej występuje u młodych ludzi w wieku 24–40 lat, a w szczególności wśród kobiet. Co roku w Polsce 3 tys. pacjentów dowiaduje się, że choruje na czerniaka. Zauważyłeś zmiany barwnikowe (tzw. pieprzyki)? To dobry moment, żeby sprawdzić zmiany skórne u dermatologa.
Czerniak to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów, który dotyczy głównie skóry, ale może rozwinąć się także w gałce ocznej oraz błonie śluzowej ust i nosa.
Do czynników środowiskowych związanych ze zwiększonym ryzykiem rozwoju czerniaka skóry zaliczamy promieniowanie ultrafioletowe światła słonecznego, które stanowi najważniejszy czynnik odpowiedzialny za rozwój nowotworów skóry. Najbardziej niebezpieczna jest krótkotrwała ale intensywna ekspozycja na promieniowanie słoneczne prowadząca do oparzeń skóry oraz korzystanie z solarium.
Jak możesz chronić się przed rakiem skóry?
- Obserwuj co miesiąc swoją skórę i znamiona
- Nie opalaj się w solarium
- Unikaj słońca w godzinach 11.00 - 16.00
- Stosuj filtry UV, noś nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – kremów z wysokim filtrem obowiązkowo powinny używać dzieci
- Jeśli zauważysz podejrzane znamię udaj się do dermatologa lub chirurga-onkologa
Większość Polaków posiada fototyp skóry typu A lub B, czyli jasną karnację, pozbawioną czynników obronnych, szczególnie podatną na oparzenia. Bardziej narażone są osoby o jasnych lub rudych włosach i jasnej cerze z licznymi piegami i pieprzykami. Pod wpływem promieniowania słonecznego, oparzona skóra może stworzyć niebezpieczne mutacje, które prowadzą do rozwoju nowotworu – czerniak rozwija się w melanocytach, komórkach wytwarzających melaninę czyli barwnik odpowiadający m.in. za kolor skóry. Ryzyko zachorowania na czerniaka i inne nowotwory skóry wzrasta również gdy korzystasz z solarium lub gdy w rodzinie występowały przypadki czerniaka.
Zmiany czerniakowe łatwo rozpoznać, wystarczy zapamiętać algorytm ABCDE Czerniaka, czyli jak badać pieprzyki i znamiona:
A – asymetryczny kształt, jedna połowa znamienia różni się od drugiej
B – brzegi nieregularne, mogą być poszarpane, zamazane
C – czerwony lub czarny, niejednolity kolor
D – duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 6 mm
E – ewolucja, w znamieniu zachodzą zmiany
Jeśli podejrzane znamię posiada jedną z wymienionych cech, pilnie udaj się na kontrolę do lekarza specjalisty – dermatologa lub chirurga onkologa. Pamiętaj, że zmiany wcześnie rozpoznane są całkowicie wyleczalne.
Jeżeli znalazłeś na swoim ciele coś niepokojącego, albo nie jesteś pewny, czy warto iść z tym do lekarza możesz potwierdzić lub rozwiać swoje obawy, korzystając z aplikacji DERMOCHECK która powstała pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i jest narzędziem ułatwiającym samobadanie.
red./
źródło: PSSE w Oleśnicy/