Ciekawostki: Webb pojawił się na znaczku. Amerykańska poczta uznała, że teleskop jest tego godzien!

Dopiero od niedawna oferuje naukowcom pełnię swoich możliwości, a już doczekał się wyjątkowego upamiętnienia. Wart 10 miliardów dolarów Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba znalazł się na znaczkach pocztowych wydanych przez US Postal Service.

US Postal Service wydała znaczek upamiętniający nowy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.  Znaczek ten został zaprezentowany podczas ceremonii, która odbyła się w czwartek, 8 września, w Narodowym Muzeum Pocztowym Smithsonian w Waszyngtonie.

Kiedy każdy, kto używa tych znaczków, spogląda na ten teleskop, chcę, aby zobaczył to, co ja widzę: jego niesamowity potencjał do ujawniania nowych i nieoczekiwanych odkryć, które pomagają nam zrozumieć początki wszechświata i nasze w nim miejsce” – powiedział NASA Associate Administrator Bob Cabana. „Ten teleskop jest największym międzynarodowym programem kosmicznym w historii USA i nie mogę się doczekać przełomu naukowego, który nastąpi w astronomii”.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest obecnie największym, najpotężniejszym i najbardziej zaawansowanym teleskopem naukowym, jaki kiedykolwiek został umieszczony w kosmosie. Ilustracja przedstawiająca jego wygląd, znalazła się na upamiętniającym znaczku pocztowym, wydanym przez US Postal Service. Jego prezentacja odbyła się 8 września w Narodowym Muzeum Pocztowym Smithsonian w Waszyngtonie.

Zaczęło się niepozornie

Misja Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba realizowana jest we współpracy trzech agencji kosmicznych - amerykańskiej (NASA), europejskiej (ESA) i kanadyjskiej (CSA). Wystartowała 25 grudnia 2021 roku z Gujany Francuskiej, gdzie znajduje się europejski kosmodrom. W następnych kilku miesiącach poza tym, że zmierzał do punktu libracyjnego L2 na orbicie Ziemi, dokonywał kalibracji oraz rozłożenia swoich instrumentów badawczych.

12 lipca, NASA zaprezentowała wszystkie pionierskie pełnokolorowe fotografie wykonane przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Przedstawiały one obiekty takie, jak fragment Mgławicy Carina, Mgławicę Pierścień Południowy, Kwintet Stephana, gromadę galaktyk SMACS 0723 oraz widmo egzoplanety WASP-96b.

Teleskop jest genialny
W ciągu niespełna dwóch miesięcy, misja tego teleskopu kosmicznego, zdołała dostarczyć naukowcom wielu cennych odkryć. W kilka dni po rozpoczęciu pracy naukowej, udało mu się zarejestrować obraz GLASS-z13, nieznanej dotąd galaktyki, która okazała się najdalszą, jaką znamy. Następne tygodnie przyniosły osiągnięcia, które pozwoliły potwierdzić na przykład obecność dwutlenku węgla w atmosferze egzoplanety WASP-39b. To dużo, jak na tak krótki dystans czasowy. Z tego powodu Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba rozbudza nadzieje naukowców i wyobraźnię miłośników astronomii.

Nic zatem dziwnego, że US Postal Service postanowiła uhonorować go obecnością na znaczkach pocztowych. Wobec nowej perspektywy na wszechświat, jakiej dostarcza ten instrument badawczy, takie upamiętnienie zdaje się być zasłużone.

Obszar gwiazdotwórczy NGC 3324 w Mgławicy Carina sfotografowany w podczerwieni przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Źródło: NASA, ESA, CSA, STScI.
Gromada galaktyk SMACS 0723 i soczewkowanie grawitacyjne. Zdjęcie w podczerwieni z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Źródło: NASA, ESA, CSA, STScI.
Widmo pokazujące skład atmosfery planety pozasłonecznej WASP-96 b uzyskane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Źródło: NASA, ESA, CSA, STScI.
Mgławica Pierścień Południowy sfotografowana przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Źródło: NASA, ESA, CSA, STScI.
Grupa galaktyk o nazwie Kwintet Stephana sfotografowana przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Źródło: NASA, ESA, CSA, STScI.

 

 

red./

źródło: geekweek.interia.pl/

foto: www.urania.edu.pl/

Horoskop

licznik odwiedzin

313009

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors