Ciekawostki historyczne Wrocławia: Willa Guttentaga. XIX-wieczny budynek, który od lat nie może znaleźć właściciela…

Willa nr 42 przy ul. Legnickiej (róg ul. Bolesławieckiej) we Wrocławiu została zbudowana w 1889r. wg projektu wrocławskiego mistrza murarskiego E. Schoena, z przeznaczeniem dla dyrektora Beteusteuda. W okresie międzywojennym właścicielem willi był Alfred Guttentag, z zawodu dworski jubiler. Poza nim willę zamieszkiwali dwaj kupcy i mechanik precyzyjny.

Historia budynku nie jest zbyt pozytywna, choć jako jedyny w okolicy przetrwał II wojnę światową. W czasach PRL-u działało w nim przedszkole, natomiast w 2005 roku niszczejąca willa została sprzedana na licytacji. W latach 2008-2011 przeprowadzono generalny remont obiektu, nad którym czuwał Miejski Konserwator Zabytków. Nowy właściciel postanowił zmienić funkcję budynku z usługowej na hotelowo-restauracyjną. Hotel nie został jednak nigdy uruchomiony, a w 2014 roku willa ponownie została wystawiona na sprzedaż. Niestety od tego czasu nie znaleziono żadnego chętnego na nią kupca.

Willa Guttentaga po zakończeniu II wojny światowej.
Willa Guttentaga po zakończeniu remontu w 2011 roku.

Budynek, o powierzchni 719 m2, stoi na działce o powierzchni 1149 m2. Willa jest w całości podpiwniczona. W ramach wspomnianego wyżej remontu na poziomie piwnicy zaprojektowano kuchnię z typowym wyposażeniem; w jej bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się magazyn produktów sypkich, magazyn zasobów szklanych oraz pomieszczenie obróbki wstępnej. Na poziomie piwnicznym znajdują się także pomieszczenia gospodarcze, oraz pokój socjalny z szatnią i toaleta dla pracowników. Na parterze znajdują się: rozdzielnia kelnerska i zmywalnia, sala restauracyjna, pokoje z sanitariatami, pomieszczenie biurowe, recepcja oraz sanitariaty ogólnodostępne (w tym dla osób niepełnosprawnych). Do przewożenia posiłków z kuchni służy winda restauracyjna. Na dwóch wyższych kondygnacjach znajduje się 28 pokoi z własnymi węzłami sanitarnymi. Na terenie posesji jest ok. 30 miejsc parkingowych (wjazd od ul. Bolesławieckiej). Budynek ma 2 niezależne wejścia na poziom parteru, w tym główne z platformą dla osób niepełnosprawnych oraz dwa dodatkowe wejścia na poziom piwnicy.
Ponadto w budynku znajduje się kotłownia z piecem gazowym 2-funkcyjnym i stacją uzdatnia.

Nieużytkowany obecnie obiekt wymaga jednak odświeżenia. Cena nieruchomości wynosi obecnie 7,4 mln złotych.

LINK DO OGŁOSZENIA

 

red./

fot. Zbiory Fotopolska/Kavikvs/czarek/skrzypa

źródło: miejscawewroclawiu.pl/