Ciekawostki historyczne: Słynny obraz przez 70 lat wisi w muzeum do góry nogami. I tak już pozostanie…

Dzieło słynnego abstrakcjonisty, Pieta Mondriana, przez ponad siedem dekad wisiało do góry nogami w muzeum w Duesseldorfie. Nikt nie zauważył błędu. Praca nie zostanie jednak obrócona, by uniknąć jej uszkodzenia – informuje „Guardian”.

„New York City 1”, praca Pieta Mondriana.

Z okazji 150. urodzin holenderskiego abstrakcjonisty, żyjącego w latach 1872-1944 Pieta Mondriana, Muzeum Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen w Duesseldorfie zorganizowało wystawę retrospektywną „Mondrian Evolution". Jeden z obrazów, który zostanie pokazany podczas ekspozycji, kompozycja „New York City 1”, składa się z naklejanych poziomych oraz pionowych czerwonych, żółtych i niebieskich pasków.

Praca po raz pierwszy wystawiona została w nowojorskim MoMA w 1945 roku. Ostatecznie w 1980 roku zawisła jednak w muzeum w Niemczech. Bliźniaczy obraz artysty z tego samego okresu, który powstał w technice olejnej, wisi obecnie w Centre Pompidou w Paryżu – jednym z najbardziej reprezentatywnych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie. Władze Rijksmuseum, najważniejszego muzeum w Amsterdamie, zapowiedziały największą w historii wystawę dzieł Johannesa Vermeera. Teraz podbiły stawkę – do Rijksmuseum z całego świata ściągnięte zostaną niemal wszystkie zachowane prace artysty.
Dzieło Mondriana powieszone do góry nogami

Jak poinformowała kuratorka Susanne Meyer-Büser z Nordrhein-Westfalen, dzieło z Duesseldorfu, które wygląda niemal identycznie, jak to z Paryża, w 1944 roku, czyli niedługo po śmierci Mondriana, obrócone zostało o 180 stopni. Oznacza to, że obraz wisiał do góry nogami ponad 70 lat.

Jak zaznaczyła historyczka sztuki, dowodzić ma tego między innymi to, że na jednej z fotografii, którą wykonano po śmierci artysty w jego pracowni, widać, że dzieło stoi na sztaludze w zupełnie innej orientacji. Gęściej rozmieszczone na obrazie pasy znajdują się bowiem na górnej krawędzi – dokładnie tak samo, jak w przypadku obrazu olejnego z Paryża.

– Pogrubienie siatki powinno znajdować się na górze obrazu. Kiedy wskazałam to innym kuratorom, zdaliśmy sobie sprawę, że to bardzo oczywiste. Jestem w 100 procentach pewna, że obraz był powieszony źle – powiedziała ekspertka. – Można powiedzieć, że obraz „New York City 1” został powieszony do góry nogami. Czy ktoś popełnił błąd podczas transportu? A może ktoś był niedbały? Nie da się tego stwierdzić – podkreśliła Meyer-Büser.

twitter.com/guardian

Mimo że istnieją wyraźne dowody na to, że dzieło wisiało dotychczas do góry nogami, zdaniem ekspertów zbyt ryzykowne jest zmiana jego położenia. - Taśmy na obrazie są już bardzo luźne – powiedziała Meyer-Büser. – Gdybyśmy teraz go odwrócili, grawitacja pociągnęłaby je w innym kierunku. Teraz pomyłka stała się częścią historii tej pracy – dodała.

Piet Mondrian w 1922 roku. Miał wówczas 50 lat. źródło: Domena publiczna, Wikimedia Commons

Piet Mondrian, a właściwie Pieter Cornelis Mondriaan, jet jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych twórców XX wieku. Motywy czerpane początkowo z natury z czasem przekształcał w geometryczne schematy, konstruował kompozycje złożone z pionów i poziomów – posługiwał się nawet linijką i ekierką. Kolorystykę ograniczył do kilku barw. Był artystą, który stworzył nowy kierunek w malarstwie nazwany przez siebie neoplastycyzmem. Na czele z Kandinskym i Malewiczem, uznawany jest za jednego z pionierów czystego abstrakcjonizmu.

Wystawę „Mondrian Evolution", podczas której eksponowana będzie praca „New York City 1” Pieta Mondriana, oglądać można w Muzeum Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen w Duesseldorfie od 29 października do 12 lutego 2023 roku.

twitter.com/kunstsammlngnrw

 

red./

źródło: RP/; The Guardian/, DPA/