Pierwszy opis choroby Alzheimera

3 listopada 1906 roku w trakcie posiedzenia Towarzystwa Neuropsychiatrii Południowo-Zachodnich Niemiec w Tybindze niemiecki psychiatra i neuropatolog Alois Alzheimer przedstawił przypadek nieznanej do tej pory choroby kory mózgowej, nazywanej od 1967 roku chorobą Alzheimera.

 25 listopada 1901 roku w sanatorium we Frankfurcie Alzheimer spotkał się z pacjentką, która miała go rozsławić – Auguste Deter.
Prof. Alois Alzheimer w 1909 r., WIKIMEDIA/
Jej mąż przywiózł ją do zakładu po tym, jak dostrzegł, że w ciągu roku bardzo się zmieniła. Stała się zazdrosna, nie mogła już wykonywać prostych prac domowych, ukrywała przedmioty, czuła się prześladowana i natrętnie niepokoiła sąsiedztwo. W ciągu następnych kilku tygodni lekarz przeprowadził szereg obserwacji i rozmów z pacjentką i dość szybko stwierdził, że ledwie 51-letnia kobieta ma rzadko spotykane zaburzenia psychiczne. Alzheimer odkrył, że pacjentka nie miała wyczucia czasu ani miejsca, ledwo pamiętała szczegóły swojego życia i często udzielała odpowiedzi niezwiązanych z pytaniem. Jej nastrój szybko się zmieniał – ze strachu, nieufności, odrzucenia i płaczu do radości. Medyk zabronił jej samotnych przechadzek po klinice, ponieważ miała tendencję do chwytania za twarze innych pacjentów i w odwecie była przez nich bita.
Auguste Deter; WIKIMEDIA/
Auguste Deter zmarła 9 kwietnia 1906 roku. Po jej śmierci Alois Alzheimer przeprowadził mikroskopowe badania jej mózgu i stwierdził liczne uszkodzenia komórek nerwowych i blaszki amyloidowe. Po tym odkryciu lekarz zdecydował się przedstawić wyniki swoich badań w czasie posiedzenia w Tybindze.

Alzheimer przyczyny – co dziś wiemy?

O ile objawy choroby Alzheimera – zwłaszcza na późniejszym etapie choroby – są dość jasne do określenia – przyczyna choroby Alzheimera pozostaje zasadniczo nieznana, pomijając od 1 do 5% przypadków, w których zidentyfikowano odmienności genetyczne, przyczynę próbuje wyjaśnić kilka konkurencyjnych hipotez. Obecnie na chorobę Alzheimera choruje na świecie blisko 35 mln ludzi, w Polsce, według Alzheimer Europe, jest to blisko 300 000 osób. Uważa się, że zachorowalność na chorobę Alzheimera podwaja się co 5 lat u osób pomiędzy 65 a 85 rokiem życia. Po ukończeniu 85 lat liczba przypadków rośnie do 40%. Wzrost liczby chorych z chorobą AD będzie dotyczył przede wszystkim krajów o średnim i niskim dochodzie narodowym.

red./
źródło: ciekawostkihistoryczne.pl/

Horoskop

licznik odwiedzin

406212
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors