Ciekawostki historyczne: Oko Moskwy czyli gigantyczny cud techniki ZSRR

Oko Moskwy to niezwykle imponująca konstrukcja wybudowana nieopodal elektrowni atomowej w Czarnobylu. Oko Moskwy pozostaje jednym z największych obiektów militarnych na świecie. Ten relikt nie tak dawno minionych czasów, do dziś fascynuje ludzi na całym świecie, często pojawiając się też w teoriach spiskowych. Czym naprawdę były radary Oka Moskwy?

Ze względu na promieniowanie wysoka na 150 metrów antena radaru Duga, która została wyłączona po katastrofie w elektrowni atomowej w Czarnobylu - dziś stoi i niszczeje.

Obiekt powstał w czasach Zimnej wojny i miał służyć do wykrywania wrogich rakiet. Promieniowanie emitowane przez radar było tak silne, że zakłócał programy telewizyjne i radiowe, a według teorii spiskowych obiekt ten wpływał na pogodę i miał nawet kontrolować umysły. Dziś niszczeje pozostawiony samemu sobie jak inne obiekty "czarnobylskiej zony". Na terenie zamkniętej strefy znajdowało się wiele tajnych obiektów militarnych, których zastosowania Rosjanie do dziś nie ujawnili.

Radar Duga Oko Moskwy | Czarnobyl - mat. z Youtube Karol Kopańko

Oko Moskwy i dwie wielkie anteny

Duga-2 to zespół dwóch anten. Mniejsza ma 12 masztów i wysokość 90 m, a większa 150 m. Zbudowane zostały jedna obok drugiej na długości 900 m. Obie anteny Oka Moskwy mają w sumie masę 13 – 14 tys. ton, a koszt ich wybudowania szacuje się na 0,5 – 1,5 mld dol. Dlaczego są tam dwie anteny? Konstruktorzy chcieli rozszerzyć zakres monitorowej częstotliwości, która w przeciwnym razie mogła być zakłócana np. przez zorze polarne (wiązka sygnału radaru obejmowała Stany Zjednoczone z północno – wschodniej strony i przebiegała przez biegun północny). Dlatego mniejszy radar nasłuchuje na częstotliwości 14 – 30 MHz, a większy 4 – 14 MHz.

Radar to jednak nie tylko odbieranie, ale i nadawanie sygnałów, które w przypadku Dugi były bardzo charakterystyczne i przyniosło mu przydomek „rosyjskiego dzięcioła”. Było ono tak potężne, że zakłócało transmisje stacji radiowych czy telewizyjnych. Świat zachodni domyślał się, że być może to jest głównym zastosowaniem radaru, ale hipoteza upadła, kiedy okazało się, ze Radio Moskwa również doświadcza podobnych problemów.

 

Mity i niejasności. Jakim celom miało służyć "Oko Moskwy"?

Według pojawiających się teorii spiskowych spekulowano, że Sowieci wykorzystują radar Duga do kontroli umysłów, albo zmieniania pogody. Oczywiście nigdy nie ujawniono na to dowodów.

Fakty przedstawiają się następująco. O roku 1971 "Oko Moskwy" służyło do nasłuchu aktywności balistycznej Stanów Zjednoczonych. Jednak już w lata 80 kiedy to zimna wojna chyliła się ku końcowi, jak i samo ZSRR był włączany coraz rzadziej. Sukcesywnie następował także nieubłagany rozwój techniki. Zaczęto wykorzystywać technologie satelitarne, które okazały się lepszym sposobem ostrzegania przed nadciągającym niebezpieczeństwem w razie zagrożenia lub ataku rakietowego. Sygnał z satelit nie mógł zostać zagłuszony, a warunki meteorologiczne nie wpływały znacząco na działanie takich systemów.

Do ostatecznego upadku obiektu przyczyniła się katastrofa czarnobylska, która miała miejsce 26 kwietnia 1986.  Wtedy to wyłączono radar Duga, aby ochronić jego elektronikę przed uszkodzeniem, które mogło być wywołane podwyższonym promieniowaniem. Tak już pozostało do dzisiaj...

Mimo upływu czasu i tego, że zdemolowano już budynki otaczające anteny to konstrukcja nadal stoi. Może to dlatego, że ten niezwykły obiekt owiany legendami nadal budzi pewien strach jak i szacunek...

 

red. P.S.

źródło: spidersweb.pl/