Ciekawostki historyczne: Koniec z Kaliningradem, Królewiec wraca na mapy

Dla miasta o rosyjskiej nazwie Kaliningrad zalecana jest wyłącznie polska nazwa Królewiec - zdecydowała Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Nie ma nawet co ukrywać, że data ogłoszenia tej decyzji nie została wybrana przypadkowo.

Posiedzenie działającej przy Głównym Geodecie Kraju Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej w tej sprawie miało miejsce już 12 kwietnia 2023 roku, natomiast sama decyzja została ogłoszona wczoraj. Czyli 9 maja, w 78 rocznicę obchodzonego przez Rosję dnia zakończenia II wojny światowej. Nie ukrywano przy tym, że jednym z czynników, które zadecydowały o podjęciu tej decyzji, jest trwająca inwazja Rosji na Ukrainę.

Zdaniem ekspertów w kontekście prowadzonej przez Federację Rosyjską wojny informacyjnej konieczna jest weryfikacja podejścia do nazw, które zostały nam w jakiś sposób narzucone, a które nie są akceptowane przez społeczeństwo.

Królewiec ok. 1652. Autor Merian-Erben

Wspomniana Komisja stwierdziła zatem jednoznacznie, że dla miasta o rosyjskiej nazwie Калининград (Kaliningrad) zalecana jest wyłącznie polska nazwa Królewiec i nie jest zalecane stosowanie w języku polskim nazwy Kaliningrad, dla jednostki administracyjnej, w której znajduje się to miasto i noszącej rosyjską nazwę Калининградская область (Kaliningradskaja obłast) zalecana jest polska nazwa obwód królewiecki i nie jest zalecane stosowanie w języku polskim nazwy obwód kaliningradzki.

Dodano jednocześnie, że obecna rosyjska nazwa tego miasta jest sztucznym chrztem niezwiązanym ani z miastem, ani z regionem, historycznie miasto to znane jest w Polsce właśnie pod nazwą Królewiec. W istocie został on przemianowany na Kaliningrad w 1946 roku na cześć Michaiła Iwanowicza Kalinina, który zmarł miesiąc wcześniej (3 czerwca 1946 roku).

Michaił Kalinin, źródło: WIKIPEDIA

Swoją obecną nazwę miasto otrzymało w lipcu 1946 roku, na cześć zmarłego miesiąc wcześniej Michaiła Kalinina, radzieckiego polityka, tego samego, którego podpis widniał pod decyzją o zamordowaniu polskich oficerów w Katyniu, w 1940 roku

Kim zaś był Kalinin? Formalnie przewodniczącym Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. Natomiast Polakom nazwisko to kojarzy się jednoznacznie negatywnie, ponieważ oprócz Józefa Stalina, Klimenta Woroszyłowa, Wiaczesława Mołotowa, i Anastasa Mikojana to właśnie nazwiska jego oraz Łazara Kaganowicza widnieją na decyzji katyńskiej, której skutkiem stało się wymordowanie polskich oficerów. Nazwiska Kalinina i Kaganowicza zostały na niej dopisane, jednakże należy przypuszczać, że wyrazili oni na to swoją zgodę. Natomiast Królewiec, w Polsce, ale nie tylko, odzyskuje swoją historyczną nazwę.

Koloryzowana karta pocztowa - Królewiec (1851)

 

red./

źródło: ciekawostkihistoryczne.pl/

 

Horoskop

licznik odwiedzin

338009

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors