Ciekawostki historyczne : Dwór w Mniszkowie (woj. dolnośląskie)

300-letni zabytek na Dolnym Śląsku ma historię gotową na scenariusz filmowy.

Mieszkała tu baronowa, która z rodziną zwiedzała okolicę wielkim kabrioletem. Był tu także lazaret dla niemieckich żołnierzy. Po wojnie urządzono siedzibę dla kierownictwa kopalni uranu w Kowarach. O dalszych losach niezwykłego 300-letniego dworu wiejskiego w Mniszkowie w Rudawach Janowickich na Dolnym Śląsku, przeczytacie poniżej. To jedyna w Kotlinie Jeleniogórskiej zachowana rezydencja wiejsko-dworska. Warto przyjechać tu na weekend.
Dwór Mniszków reprezentacyjna siedziba wiejska

Niewielka wieś Mniszków to punkt wypadowy w Rudawy Janowickie, niezbyt wysokie góry na Dolnym Śląsku. Są idealne na krótką wycieczkę i niezbyt trudne. Przyciągają pięknymi widokami na całe Karkonosze. Najczęściej turyści jadą od razu na parking na końcu wsi i idą w góry. A szkoda, bowiem po drodze mijają unikatowy barokowy dwór.

Dwór w Mniszkowie ( zwany Rokokohaus lub Weberhaus) został wzniesiony w 1728 r. ( data na portalu) pośrodku średniowiecznej wsi dla znaczącej rodziny Geier, która zajmowała się produkcją lnu i jego sprzedażą.

Johann Christian Geier, kupiec tkacki zatrudniał miejscowych tkaczy, a wyroby lniane sprzedawał na jarmarkach w Miedziance, Jeleniej Górze i Kowarach. Za pośrednictwem gildii jeleniogórskiej tiulowe tkaniny trafiały do Ameryki i krajów Europy Zachodniej - opisują historię budowli jego właściciele.

W 1908 roku kupił budynek Albrecht von Ledebur, oficer pruski, sekretarz hrabiego Hermanna Stolberga. Dom był w złym stanie i wymagał mnóstwa prac. Poprowadzono je według projektu znaczącego architekta Paula Schultze -Naumburga (autora słynnego Cecillienhofu w Poczdamie). Najmłodsza siostra Albrechta Julia v. Bodelschwingh, która była malarką, często odwiedzała brata, pomagając mu w remoncie dworu. Prawdopodobnie przemalowany strop w izbie na pierwszym piętrze jest jej dziełem.

Ciekawe losy Dworu Mniszków - od rezydencji po siedzibę kierownictwa kopalni uranu

Dom zmienił właściciela po raz kolejny. W 1924 r. roku kupiła go baronowa Christa von Renthe-Fink z domu hr. Vitzthum von Eckstadt, żona dyplomaty Cecila von Renthe -Finka, pełniącego wysokie funkcje w rządzie III Rzeszy.

Dom jest używany jako rodzinna letnia siedziba rodziny. Baronowa dobudowała ganek wejściowy od frontu i zmodernizowała budynek. W ogrodzie stanął murowany garaż dla 6- cylindrowego samochodu -kabrioletu, którym rodzina i goście odbywali wycieczki po okolicy.

Potem przez cztery lata dom pozostawał w gestii armii radzieckiej, która utworzyła tu Kierownictwo Grupy nr. 17 Kowarskich Kopalni Przedsiębiorstwa Państwowego Wyodrębnionego w celu poszukiwania i wydobycia uranu.

Wanda Rutkiewicz często gościła w Dworze Mniszków

Przez kolejnych szereg lat dom był zamieszkany przez emerytowanych rolników. W latach 70. XX wieku został w znacznym stopniu zdewastowany i zrujnowany. Na ratunek przyszli nowi właściciele, zachwyceni budowlą i jej historią.

Od 1980 roku przez osiem lat dokonali gruntownych prac budowlano-konserwatorskich, które pozwoliły na zachowanie dworu i jego wnętrz. W latach 90. XX częstym gościem mniszkowskiego dworu była Wanda Rutkiewicz, zdobywczyni wielu 8-tysieczników w Himalajach,, z którą przyjaźniła się obecna współwłaścicielka.

Dzisiaj można wynająć pokoje w Dworze Mniszków, spędzić tu weekend lub wakacje i wędrować po Rudawach Janowickich. Niestety, nie można zwiedzać zabytkowych wnętrz.

Z Mniszkowa w Rudawy Janowickie

Historia wsi Mniszków związana była z tradycjami górniczymi, a w późniejszym z tkactwem i rolnictwem. Od połowy XVI wieku losy wsi związane zostały z Janowicami Wielkimi, gdzie rezydowali kolejni właściciele. Zmieniali się oni dość często, przez chwilę panem był tu nawet Clericus Bolcze, fundator zamku Bolczów, którego ruiny są dzisiaj jedną z największych atrakcji gminy.

  • Na Wołek (878 m n.p.m.), szczyt w Rudawach Janowickich, położony między Miedzianymi Skałami na północnym zachodzie a Dziczą Górą na południu. Na szczycie znajduje się krzyż dziękczynny poświęcony Janowi Pawłowi II
  • Na Krzyżową Halę, górską łąka na wysokości 670–750 m n.p.m.
  • Do Skalnego Mostu, skały Piec i innych skał o ciekawych kształtach
  • Do ruin zamku Bolczów
  • Do wsi Miedzianka, znanej z książki Filipa Springera i browaru
  • Kolorowych Jeziorek, czterech stawów u podnóża Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.). Powstały w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni. Stawy znajdują się na różnych wysokościach. Żółte Jeziorko, okresowo wysychające, leży na wysokości ok. 555 m n.p.m., Purpurowe Jeziorko na wysokości ok. 560 m n.p.m., Błękitne Jeziorko (zwane też Szmaragdowym, Niebieskim lub Lazurowym) na 635 m n.p.m., a najwyżej położone Zielone Jeziorko (zwane też Czarnym) na ok. 730 m n.p.m., jest ono najmniejsze i również okresowo wysycha.

 

red./

źródło: gazetawroclawska.pl/