
Ciekawostki historyczne: Budynek dawnej Dyrekcji Poczty i Telekomunikacji przy ul. Powstańców Śląskich we Wrocławiu
By red. 1 tydzień agoGmach poczty przy ulicy Powstańców Śląskich 134-138 to obecnie zabytek, a niegdyś miejsce tętniące życiem. Ponad stu letnia budowla w stylu neobarokowym dziś jest jednym z pozostałych jeszcze przykładów starej zabudowy i pozwala sobie wyobrazić jak wyglądała niegdyś cała najbardziej reprezentacyjna ulica Wrocławia.

Biurowiec przy ul. Powstańców Śląskich wybudowany został jeszcze za czasów cesarstwa niemieckiego w latach 1912-1916. Budynek jest niezwykle reprezentacyjny. Zawdzięcza to bogatym zdobieniom zewnętrznej fasady i wewnętrznemu urządzeniu w stylu neobarokowym. Przed II wojną światową w tym budynku mieściła się siedziba Dyrekcji Poczty (niem. Reischspost Direction).

Budynek poczty był tylko jednym z wielu reprezentacyjnych gmachów przy obecnej ul. Powstańców Śląskich. Po włączeniu tego terenu w granice Wrocławia, ówczesną podmiejską ulice dojazdową do nowej wsi zaczęto przebudowywać na niezwykle reprezentacyjną arterie która została nazwana ul. Cesarza Wilhelma (niem. Kaiser Wilhelm Straße). Powstała tu szeroka ulica, z torami tramwajowymi, bogato zdobionymi budynkami i placem. Wzdłuż torów zasadzono lipy.

Gmach Poczty we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich we Wrocławiu po drugiej wojnie światowej
Z uwagi na bohaterskie i zbędne zdobywanie miasta przez sowietów w czasie drugiej wojny światowej z zabudowań przy ul. Powstańców Śląskich nic nie zostało. Tą ulicą szła główna linia natarcia na Wrocław. Ostały się tylko lipy, nieliczne kamienice i właśnie Gmach Poczty. Budynek stosunkowo dobrze przetrwał okres Festung Breslau. Polska administracja od razu w budynku zorganizowała siedzibę Dyrekcji Okręgowej Poczty Polskiej, telefonu i telegrafu.
Trzypiętrowy budynek biurowy ma około 11 662 m2 powierzchni użytkowej i znajduje się on na działce o powierzchni 8609 m2. Wpisany jest do rejestru zabytków. Na parterze nadal funkcjonuje w nim Urząd Pocztowy Wrocław 14. Pozostała część budynku została opuszczona przez Pocztę i Orange z wyjątkiem kilku najemców. Na obiekt składają się trzy piętra z podpiwniczeniem, kondygnacja przyziemia, parter oraz poddasze. Każda kondygnacja naziemna to ponad 2 tys. m kw. powierzchni biurowej, magazyny i zaplecze socjalne. Do nieruchomości należą też budynek gospodarczy i garaż. Razem z gmachem tworzą układ zamknięty z dwoma wewnętrznymi dziedzińcami oraz patio.
Nieruchomość posiada duże walory architektoniczne, elewacja zewnętrzna o bogatych zdobieniach. Obiekt jest rozpoznawalny i wyróżnia się w okolicy. Budynek jest okresowo wystawiany do sprzedaży. W gmachu planuje się powstanie mieszkań, biur lub usług hotelowych. Nieruchomość w poprzednich przetargach była wystawiana za kwotę ok. 40 mln zł.
red./
źródło: orange.pl/; fotopolska.org/; polska-org.pl/; tuwroclaw.com/; wroclaw.naszemiasto.pl/