Bon na dekoder DVBT-2. Co z abonamentem RTV?

Na mocy obecnie obowiązujących przepisów prawnych organy państwa nie mogą kontrolować, kto ma telewizor, a kto nie. Bon na dofinansowanie do zakupu dekodera telewizyjnego naziemnego w nowym standardzie DVBT-2 HEVC według niektórych ekspertów może także wpłynąć na usprawnienie systemu ściągalności abonamentu RTV.

Na początku przyszłego roku rząd zamierza wypłacić po 100 zł dla każdego gospodarstwa domowego, które będzie zmuszone wymienić dekoder telewizyjny. Wszystko przez to, że w 2022 r. zacznie obowiązywać nowy standard DVB-T2/HEVC i wielu Polaków mogłoby stracić dostęp do telewizji naziemnej. Czyli tych kanałów, które mają koncesję na miejsce na jednym z multipleksów.

Nowy standard – DVB-T2/HEVC – wymagać będzie bowiem odpowiednich urządzeń: telewizorów z wbudowanym dekoderem lub tylko dekoderów. O bony będzie można wnioskować za pomocą formularza internetowego lub np. w placówce Poczty Polskiej.

Kupującego i sprzedającego łączyć ma specjalny system informatyczny. System i jego obsługa mają kosztować 50 mln zł. A realizacja założeń ustawy ogółem od 5,5 mln zł do 1,7 mld zł.  jak–informuje "Rzeczpospolita"

Przypominamy, że roczna opłata za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego wynosi 294 zł (jeżeli płacimy ją co miesiąc) lub 264 zł (jeśli płacimy od razu za 12 miesięcy). Decydując się na skorzystanie z bonu, zyskamy 100 zł, ale będziemy musieli zapłacić prawie 260-290 zł za abonament RTV.

 

red.

źródło: Rzeczpospolita/