Bezpodstawne wezwanie służb – konsekwencje

Miał być mężczyzna, który połknął żyletkę i potrzebuje pilnej pomocy okazało się, że w miejscu wskazanym podczas zgłoszenia jest grupa młodych osób i nikt nie potrzebuje pomocy. Na miejsce oprócz patrolu policji zostało również zadysponowane Pogotowie Ratunkowe.

6 stycznia br. w godzinach późno wieczorowych dyżurny Oleśnickiej policji został poinformowany, że w mieszkaniu na jednej z ulic Oleśnicy ma znajdować się mężczyzna, który połknął żyletkę, jego życie i zdrowie może być zagrożone. Funkcjonariusze pilnie udali się pod wskazany adres, gdzie przed blokiem zastali grupę młodych ludzi, która wychodziła z bramy wejściowej do bloku, śmiała się i żartowała. Na pytanie jednego z policjantów czy słyszeli aby pod podanym adresem potrzebował ktoś pomocy odpowiedzieli, że wychodzą z tego mieszkania tam została tylko jedna dziewczyna. W związku, że policjanci posiadali numer telefonu do osoby zgłaszającej wykonali połączenie pod ten numer. W chwili gdy funkcjonariusz wykonywał połączenie u jednej z osób słychać było dzwonek dzwoniącego telefonu. W historii połączeń widniał wybierany numer alarmowy. Właściciel telefonu zaprzeczył aby wzywał służby do takiej sytuacji. Po rozmowie z Dyżurnym jednostki ustalono, że zarejestrowane nagranie zgłoszenia wskazało, że dzwoniła kobieta. Wśród kobiet, które były na miejscu żadna nie przyznała się do wykonania takiego połączenia. W związku z sytuacją, iż nikt nie potrzebował pomocy medycznej policjanci przekazali informację do dyspozytora Pogotowia Ratunkowego, który odwołał zespół medyczny jadący na miejsce. Wszystkie wylegitymowane osoby zostaną przesłuchane na tę okoliczność a sprawca wykroczenia odpowie prawnie.

Niepotrzebne zaangażowanie Policji, pogotowia czy innych służb jest wykroczeniem. Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych, pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy uniemożliwiamy połączenie osobie, która naprawdę może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie pomoc jest konieczna.

Przypominamy, że za bezpodstawne wezwanie służb ratowniczych kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności i grzywnę do 1500 zł. Ponadto sprawca fałszywego zgłoszenia może zostać pociągnięty do zwrotu kosztów poniesionych przez instytucje.

Niektórzy często bezrefleksyjnie używają numerów alarmowych do błahych spraw, sprawienia komuś żartu. Postępowanie takie utrudnia i zakłóca pracę służbom ratowniczym. Bezmyślność może czasami doprowadzić do tego, iż służby nie będą mogły pomóc w danej chwili osobie naprawdę wymagającej pomocy, a jej życie lub zdrowie zostaną poważnie zagrożone.

 Policjanci przypominają, że numery 112, 999, 998, 997 to numery alarmowe i należy z nich korzystać z rozwagą.

 

red.

źródło: KPP Oleśnica.