Bezpieczny sylwester. Apel dolnośląskiej policji

W okresie noworocznym służbę na terenie miast i powiatów pełnić będzie więcej policjantów niż na co dzień, a wszystko po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom oraz osobom przebywającym w naszym regionie. Wzmożone działania będą realizować między innymi funkcjonariusze ruchu drogowego, prewencji oraz pionu operacyjnego.

W okresie świąteczno-noworocznym zawsze wzrasta zainteresowanie zakupem tzw. fajerwerków, których odpalanie w noc sylwestrową, stało się niemal nieodzownym elementem wielu prywatnych spotkań towarzyskich i imprez o charakterze zorganizowanym. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców i osób przebywających w naszym regionie, dolnośląscy policjanci wyprzedzająco prowadzą działania prewencyjno-kontrolne. Cel to minimalizowanie zagrożeń związanych z zakupem m.in. petard i rac świetlnych, które nie zostały dopuszczone do sprzedaży na terenie naszego kraju i ich używanie może zagrażać.

Wzmożone działania realizują w tym czasie funkcjonariusze ruchu drogowego, prewencji oraz pionu operacyjnego. Mundurowi szczególną uwagę zwracają na wszystkie sytuacje, w których łamane są przepisy prawa i dochodzić może w związku z tym do sytuacji niebezpiecznych.

Policjanci prowadzą wzmożone kontrole trzeźwość kierujących, ale i wielu punktów działających doraźnie lub sklepów prowadzących sprzedaż środków pirotechnicznych.

Mundurowi apelują o to, żeby w noc sylwestrową ograniczyć używanie petard hukowych z uwagi na zwierzęta, dla których hałas i wystrzały mogą powodować traumatyczne przeżycia. Jeżeli jednak zdecydujemy się na fajerwerki, to bezwzględnie stosujmy się do zaleceń producenta.

Warto pamiętać o kilku poniższych zasadach, aby bezpiecznie wejść w Nowy Rok:

- zanim odpalisz petardę, zawsze zapoznaj się z instrukcją obsługi,
- bezwzględnie zachowaj wszelkie środki ostrożności,
nigdy nie celuj w kierunku ludzi, zwierząt, budynków czy przedmiotów,
- nie trzymaj petard, fajerwerków i innych materiałów pirotechnicznych w dłoniach, zwłaszcza po odpaleniu,
- nie używaj petard, fajerwerków będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
- nigdy nie używaj fajerwerków, ani petard w pomieszczeniach zamkniętych,
- nie odpalaj petard i fajerwerków z okien, tarasów ani balkonów,
po nieudanej próbie odpalenia petardy – nigdy nie zapalaj jej po raz drugi!

Zadbajmy wspólnie o to, aby koniec starego roku i początek nowego, był dla nas wszystkich radosny oraz bezpieczny. Pamiętajmy, że w dużej mierze nasze bezpieczeństwo zależy właśnie od nas samych! Rozsądek i odpowiedzialność powinny nam towarzyszyć cały czas.

 

red./

KWP we Wrocławiu/

Horoskop

licznik odwiedzin

374072

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors