Balet – Flight/Bolero/Elsa Canasta

O spektaklu

Opera Wrocławska z przyjemnością przedstawia najnowszy program Baletu Opery Wrocławskiej - FlightBolero i Elsa Canasta, który zagości w naszym repertuarze od 25 marca 2023 r.

Forma tryptyku baletowego, popularna w zespołach tańca na całym świecie, pozwala przybliżyć publiczności autorską twórczość szerszego grona choreografów, stawiając jednocześnie wyzwanie tancerzom, którzy podczas jednego spektaklu mierzą się z różnorodnością stylów i technik tańca.

FlightBolero i Elsa Canasta, to trzy utwory, które odegrały istotną rolę w światowym repertuarze baletowym ostatniego ćwierćwiecza.

Bolero w choreografii Meryl Tankard powstało w Lyonie w 1998 r. jako efekt bliskiej współpracy choreografa z artystą wizualnym. Inspirowani muzyka Maurice'a Ravela i atmosferą miasta, Meryl Tankard i Régis Lansac stworzyli bogatą paletę obrazów w pełni zintegrowanych z ruchem tancerzy, których postacie są widoczne dla widza jedynie w sylwetce.

Elsa Canasta w choreografii Javiera De Frutos obchodzi w tym roku dwudziestą rocznicę i jako produkcja była prezentowana przez zespoły w Anglii, Szkocji i Stanach Zjednoczonych. Inspirowana postaciami, wydarzeniami i kolorytem życia towarzyskiego lat 20. XX w. Elsa Canasta to zaproszenie na przyjęcie, gdzie muzyka Cole'a Portera podkreśla zmysłowość i złożoność międzyludzkich relacji, a projekt scenografii Jean-Marca Puissant'a zachęca tancerzy do podejmowania zuchwałych i czasem ryzykownych kroków...

Flight w choreografii Małgorzaty Dzierżon powstał w 2016 r. w Wielkiej Brytanii na 90. rocznicę najstarszego w tym kraju zespołu tańca - Rambert. Był częścią programu Współcześni, prezentującego po raz pierwszy na dużą skalę trzy prace nowego pokolenia choreografów. Flight to próba przedstawia potrzeby ruchu, zmiany, cykliczności jaką można zaobserwować w naturze, jak i stanów emocjonalnych, które towarzyszą ludziom, którzy znajdują się na granicy, gdzieś "pomiędzy" - w drodze, w oczekiwaniu, w poszukiwaniu. Inspiracją jest tematyka migracji, utwór nie podejmuje jednak tematu w kontekście politycznym.

Obsada

skrzypce - 

Adam Czermak
śpiew - 

Tomasz Rudnicki
fortepian - 

Ashot Babrouski
Orkiestra Opery Wrocławskiej -
Balet Opery Wrocławskiej -
FLIGHT -
  - 

Sherly Belliard
  - 

Daniel Agudo Gallardo
  - 

Łukasz Ożga
  - 

Mizuno Toma
  - 

Karolina Jankowska
  - 

Maki Sekuzu
  - 

Paulina Grodzińska
  - 

Agata Załuska
  - 

Marin Murayama
  - 

Massimo Colonna Romano
  - 

David Oscar Blat
  - 

Paula Dzwonik
  - 

Risa Sasaki
  - 

Dino Staković
  - 

Kei Otsuka
  - 

Keisuke Sakai
  - 

Sergi Martinez Castello
BOLERO -
  - 

Sava Cebanu
  - 

Leoni Hansen
  - 

Karolina Jankowska
  - 

Risa Sasaki
  - 

Zofia Korpacka
  - 

Paulina Grodzińska
  - 

Agata Załuska
  - 

Anna Gancarz
  - 

Risa Sasaki
  - 

Bartłomiej Malarz
  - 

Lucas Hessel Rafalovich
  - 

Davide Piccoli
ELSA CANASTA -
  - 

Daniel Agudo Gallardo
  - 

Pablo Martinez Mendez
  - 

Dino Staković
  - 

Natalia Augustyniak
  - 

Marin Murayama
  - 

Maki Sekuzu
  - 

Massimo Colonna Romano
  - 

Mizuno Toma
  - 

Leonie Hansen
  - 

Andrzej Malinowski
  - 

Magdalena Kurilec-Malinowska
  - 

Sergi Martinez Castello
  - 

Łukasz Ożga
  - 

Sherly Belliard
śpiew / vocal -
  - 

Tomasz Rudnicki

* - gościnnie

* - gościnnie

* - gościnnie