Amerykanie postawią w Polsce elektrownię atomową.

Rząd przyjął w środę projekt uchwały na temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Wykonawcą ma zostać amerykański Westinghouse, a obiekt powstanie w miejscowości Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Jak mówił premier Morawiecki, oprócz tego rząd planuje jeszcze dwie podobne inwestycje w porozumieniu z Amerykanami oraz Koreańczykami.

Elektrownie atomowe to stosunkowo tani prąd. Ta technologia charakteryzuje się wysokimi kosztami na początku, ale jednocześnie niedrogą eksploatacją — tłumaczył po posiedzeniu rządu Morawiecki.

Jak dodawał premier, oprócz kwestii środowiskowych elektrownia atomowa to również nowe miejsca pracy w sektorze nowej technologii.
"- My widzimy wyraźnie, że musimy postawić na sprawdzone technologie, ale także na sprawdzonych partnerów (...) Po 4-5 latach bardzo intensywnej pracy (...) zdecydowaliśmy się na technologię amerykańską" - mówił premier podczas środowej konferencji prasowej. Szef rządu poinformował, że uchwała wskazuje również lokalizację pierwszej elektrowni "w północnej Polsce".

"- Ta uchwała, którą Rada Ministrów przyjęła jest wyborem partnera amerykańskiego, amerykańskiej firmy Westinghouse, która ma sprawdzoną technologię" - powiedział Mateusz Morawiecki.

Trzecia elektrownia jądrowa

- Chcę zasygnalizować naszą gotowość dla trzeciego projektu jądrowego w Polsce centralnej, którego dokładna lokalizacja zostanie wybrana w najbliższych kwartałach – powiedział w środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

W środę podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki mówił o podjętej przez Radę Ministrów uchwale, dotyczącej budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce. W tej uchwale jako wykonawcę pierwszego projektu wskazano amerykański Westinghouse.

„- Dzisiaj podejmujemy tę jedną decyzje, ale jednocześnie chcę zasygnalizować – co wiąże się z wizytą pana wicepremiera Jacka Sasina w Korei – że niezależnie od tej decyzji jesteśmy gotowi na drugi projekt, projekt, który jest projektem podmiotów prywatnych – przedsiębiorcy prywatnego, przedsiębiorcy z udziałem Skarbu Państwa oraz przedsiębiorcy koreańskiego, KHNP. To jest projekt, który będzie dotyczył budowy elektrowni jądrowej w Polsce przez koreańskiego przedsiębiorcę z udziałem przedsiębiorstw polskich” – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Premier powiedział także, że rząd jest otwarty na trzeci projekt.

„- Jednocześnie chcę zasygnalizować naszą gotowość do trzeciego projektu w Polsce centralnej, którego dokładna lokalizacja zostanie wybrana w najbliższych miesiącach, kwartałach. Ale widzimy, jak najbardziej przestrzeń dla tych trzech dużych projektów tradycyjnej energetyki jądrowej” – dodał Mateusz Morawiecki.

Mniejsza energetyka jądrowa

- Chciałbym przekazać ogromne wsparcie rządu dla mniejszej energetyki jądrowej - czyli SMR-ów lub MMR-ów - zadeklarował w środę premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że poważne państwo musi inwestować w nowoczesne technologie, zapewniające bezpieczeństwo.

Jak stwierdził podczas środowej konferencji szef rządu, "poważne państwo nie może opierać swojej polityki energetycznej o węglowodory z Rosji". "Także nie chcemy opierać swojej polityki energetycznej o drogie węglowodory pochodzące z całego świata" - powiedział.

"- Chcemy oprzeć się o nasze źródła, źródła odnawialne, o energetykę jądrową" - dodał premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że "poważne państwo musi też inwestować w nowoczesne technologie".

Elektrownie jądrowe jako bezpiecznik polskiego systemu energetycznego

- Elektrownie jądrowe to bezpiecznik polskiego systemu energetycznego - powiedział premier Mateusz Morawiecki po przyjęciu przez rząd uchwały w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce.

Według szefa rządu, to są również wysoko zaawansowane nowe miejsca pracy dla polskich inżynierów i fizyków jądrowych oraz wielu polskich pracowników, którzy będą pracowali w tym sektorze.

red./

źródło: PAP/, businessinsider.com.pl/

Horoskop

licznik odwiedzin

337994

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
nowinkiolesnickie.pl – Dostarcza lokalne informacje z powiatu oleśnickiego jak również patronuje medialnie wydarzenia kulturalne, sportowe, imprezy, koncerty itp. Na naszym portalu, możesz umieścić swoją reklamę kontaktując się z nami poprzez formularz kontaktowy lub powiadomić nas o bulwersującej Cię sprawie. | Magazine 7 by AF themes.