After Dark. Forma Otwarta Oleśnica zaprasza na koncert i wernisaż

Forma Otwarta Oleśnica zaprasza na sobotnie wydarzenie kulturalne.

"After Dark"

Nora Aurrekoetxea, Patricia Orpilla.
Forma Otwarta Oleśnica (Rynek 26)
Wernisaż: 23.09.2023, 18:30-22 h
Koncert Gerarda Lebika: 23.09.2023, 19 h
kompozycja na saksofon sopranowy oraz sztukę w przestrzeni Formy Otwartej

Exhibition dates: 23.09-21.10.2023

"After Dark" to niespełniona obietnica, iluzja tego co nadciąga, a czego nie można zobaczy. Prace artystek Nory Aurrekoextei oraz Patricii Orpilli reprezentują dwie odmienne interpretacje stanu oraz materii. Twórczynie uciekają się do mylącej mocy abstrakcji i tajemnicy zmierzchu: utkane nici oraz plecione włosy układają się w dwuznaczne skojarzenia.

Rzeźbiarka Aurrekoetxea bada enigmatyczne kształty peruki w obiektach wykonanych w technice druku 3D. Konotacja siły fizycznej, wiedzy oraz seksualności w pracy “Pole” składającej się ze stylizowanych loków oraz metalowego drążka pole dance, przywołują obraz tancerki w ruchu. Podczas gdy praca “Cascade” to równoległe wydarzenie oglądane z poziomu gruntu. Te figlarne aranżacje zarysowują ukrytą moc dekoracji połączoną z jej przejmującą materialnością.

Perukopodobne nakrycia głowy zestawione zostały z lekkimi kolagrafiami, najnowszymi pracami Orpilli - wystawianymi po raz pierwszy w Polsce. Odbite widma niewidocznych tkanin, łączą się z geometrycznymi figurami oraz żywymi kolorami. Wyraziste wątki i osnowy odsłaniają materiał nawiązując jednocześnie do struktury języka. Każda kompozycja opowiada mikrohistorię, a powtarzający się motyw koła odnosi się do powidoków i naturalnego zjawiska rozpraszania światła słonecznego, nadającego mu intensywniejsze barwy o zmroku.

Nora Aurrekoetxea tworzy obiekty oraz instalacje, często pracuje z tematyką piękna i siły. Ukończyła rzeźbę na Royal College of Art w Londynie z tytułem magistra, oraz studia podyplomowe z seksuologi na In.Ci.Sex w Madrycie, obecnie jest laureatką rezydencji w Rijksakademie w Amsterdamie.
https://www.noraaurrekoetxea.com/
IG @nora_aurreko

Patricia Orpilla, mieszka na Brooklynie w Nowym Jorku, w swojej multidyscyplinarnej praktyce malarskiej koncentruje się na materialnych metaforach. Badając wpływ języka na sztuki wizualne, Orpilla ukończyła Yale z dyplomem w dziedzinie Malarstwo/Druk, a w 2024 rozpocznie ona stypendium naukowo-badawcze w Bard Graduate Center w stanie Nowy Jork.
https://www.patriciaorpilla.com/
IG @patricia_orpilla

 

red./

źródło: FB/FormaOtwartaOlesnica/; mojaolesnica.pl/

Horoskop

licznik odwiedzin

370492

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors