9 najciekawszych wystaw we Wrocławiu, które musisz zobaczyć w 2023 roku

Styczeń się powoli kończy, więc nowy rok zaczął się już na dobre. Choć pewnie jeszcze nie wszyscy przestawili się z pisania 2022 na 2023, to czas już przyjrzeć się najciekawszym nadchodzącym i wciąż trwającym wystawom we Wrocławiu.

Otto Piene Gwiazdy 

Otto Piene to niemiecko-amerykański artysta i założyciel grupy “ZERO”. Wystawa, którą zobaczycie we Wrocławiu poświęcona jest jego indywidualnej twórczości. Piene swoje dzieła tworzy z połączenia ognia, światła i ruchu. Ich specyfika sprawia, że wystawy bardziej doświadczamy niż ją po prostu oglądamy. Wśród eksponatów znajdziecie jego najsłynniejsze dzieła „Długie gwiazdy” oraz „Praską przestrzeń światła”.

Gdzie: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Wystawowa 1
Kiedy: 22.01.2023 – 25.06.2023

Więcej informacji: kliknij

fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu/

Moda stanu wojennego 

To pierwsza tego typu wystawa w Polsce. W ramach wystawy zobaczymy zarówno prace amatorów jak i profesjonalnych projektantów. Punkt obowiązkowy w tegorocznym kalendarzu każdego fana mody, choć pewnie wasze mamy i babcie również chętnie powspominają, jak to się nosiło w młodości.

Gdzie: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5
Kiedy: 18.04.2023 – 30.07.2023

Więcej informacji: kliknij

fot. Magdalena Lorek/

Śląsk starożytny i średniowieczny

Na wystawie obejrzymy rozwój osadnictwa na terenach Śląska od starożytności aż do średniowiecza. Ekspozycja obejmuje 3 piętra Arsenału Miejskiego, wśród eksponatów znajdziemy również przedmioty pochodzenia celtyckiego.

Gdzie: Arsenał – Muzeum Miejskie Wrocławia, ul. Cieszyńskiego 9
Kiedy:  08.01.2023 – 30.12.2023

Więcej informacji: kliknij

Twarzą w twarz 

Twarz, najbardziej charakterystyczny element ciała każdego człowieka. Temat bardzo mocno eksploatowany przez różne dziedziny sztuki powraca po raz kolejny. Z jednej strony wystawa samoświadoma swojej wtórności, a z drugiej pokazująca, że jest to jedynie pozorne wrażenie, a temat w kontekście współczesnego świata pozostaje niewyczerpany. Naprawdę warto!

Gdzie: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Wystawowa 1
Kiedy: 25.02.2023 – 04.06.2023

Więcej informacji: kliknij

fot. Pawilon Czterech Kopuł/

Jules Collet Współczesne Mitologie

Współczesne Mitologie to dekonstrukcja konsumpcjonizmu, z którego autor rekonstruuje obraz współczesności. Rzeźby wykonał m.in. ze zniszczonych zabawek i pociętych kolorowych magazynów. Przez zniekształcone oblicza gwiazd popkultury próbuje oddać emocje zwykłego człowieka.

Gdzie: Galeria Entropia, ul. Rzeźnicza 4
Kiedy: 17.01.2023 – 07.02.2023

Więcej informacji: kliknij

Światekst

Światekst to wystawa zainspirowana twórczością Stanisława Dróżdża. Poezję Dróżdża charakteryzowały neologizmy, stąd też tytuł wystawy. Koncentrując się na konkretnych wyrazach, wizualizował swoje wiersze, przez co wpisuje w nurt poezji konkretnej. W swoich utworach dotykał problematyki czasu i przemijania. Wystawa nakłania nas do podjęcia rozważań nad językiem, życiem i upływającym czasem.

Gdzie: MWW Muzeum Współczesne Wrocław, pl. Strzegomski 2
Kiedy: 02.01.2023 – 31.12.2023

Więcej informacji: kliknij

Salvador Dalí we wrocławskim Ratuszu

Jeszcze tylko do 28 maja będziemy mogli podziwiać twórczość Salvadora Dali we Wrocławiu. Dali to jeden z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych malarzy XX wieku. O tym, jak tworzył i skąd czerpał inspirację, krąży wiele mniej i bardziej prawdopodobnych plotek. Na wystawie zobaczycie m.in. ilustracje inspirowane „Alicją w krainie czarów” czy „Boską Komedią”.

Gdzie: Stary Ratusz – Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Sukiennice 14/15
Kiedy: 20.07.2022 – 28.05.2023

Więcej informacji: kliknij

Autonomous Zones

Autonomous Zones międzynarodowa wystawa szkła współczesnego, którą we Wrocławiu możemy podziwiać już tylko do 29.01. Także, kto jeszcze nie widział powinien się pośpieszyć! Ekspozycja została zorganizowana w ramach obchodów 50. rocznicy istnienia międzynarodowego centrum edukacji artystycznej w dziedzinie projektowania szkła – Pilchuck Glass School w Stanach Zjednoczonych, a jej motywy przewodnie to przestrzeń, czas i społeczeństwo.

Gdzie: BWA Wrocław Główny, ul. Piłsudskiego 105
Kiedy: 21.10.2022 – 29.01.2023

Więcej informacji: kliknij

fot. BWA/

Szklane życiorysy

Wystawa prezentuje dorobek polskich artystek tworzących w szkle z ostatnich 75 lat. Piękne prace o ciekawych kształtach i fascynujących kolorach, tylko niestety na możliwość ich podziwiania musimy poczekać aż do października.

Gdzie: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5
Kiedy: 03.10.2023 – 04.01.2024

red./

źródło: kochamwroclaw.pl/

Horoskop

licznik odwiedzin

386023
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors