800 plus na nowe wnioski. Przelano już pół miliarda złotych

Ponad pół miliarda złotych przelał już w minioną środę ZUS na konta rodziców i opiekunów. Pierwsze przelewy na nowy okres rozliczeniowy poszły do tych, którzy 800 plus dostają drugiego dnia każdego miesiąca.

Nowy okres rozliczeniowy w programie 800 plus rozpocznie się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2025 r. Rodzice, którzy chcą otrzymywać świadczenie powinni złożyć wniosek.

- My już zaczęliśmy wypłatę 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Pierwszy przelew ZUS na kwotę ponad pół miliarda złotych dotyczy osób, które będą dostawać pieniądze 2-go dnia każdego miesiąca. W poniedziałek ZUS przeleje kolejne środki na konta rodziców i opiekunów. W pierwszych dniach czerwca, w ramach 800 plus, trafi do nich ponad 1 mld złotych – informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Od stycznia do 21 maja rodzice na Dolnym Śląsku dostali w ramach 800+ wypłaty na kwotę: 1 644 975 695,59 zł, na konta rodziców w całej Polsce przelanych zostało 22 257 383 175,22 zł. ZUS wypłaca średnio każdego miesiąca 800+ dla 510 453 dzieci, w kraju dla 6 920 325 dzieci.

Rzeczniczka przypomina, że wnioski o świadczenie można składać za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, bankowość elektroniczną, PUE ZUS, a także przez portal Emp@tia, "Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu, to wypłaty będzie można się spodziewać najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca. Dlatego warto pilnować terminów, by mieć zagwarantowaną ciągłość wypłaty, jak również nie stracić prawa do świadczenia. Jeśli rodzice czy opiekunowie spóźnią się i wniosek na nowy okres złożą po 30 czerwca, to nie otrzymają już wyrównania.

- Prawo do świadczenia będzie już tylko przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku, z wyjątkiem rodziców nowo narodzonych dzieci, którzy na złożenie dokumentów mają trzy miesiące od narodzenia dziecka – dodaje Kowalska-Matis.

Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego została podniesiona z 500 zł do 800 zł. Kwota ta zmieniła się automatycznie, co oznacza, że nie trzeba było składać dodatkowego wniosku. Pieniądze są przekazywane jedynie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy.

Iwona Kowalska-Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
Województwa Dolnośląskiego


 

red./

źródło: ZUS/

Horoskop

licznik odwiedzin

370498

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors