80 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim.
Wydarzenia wiosny 19 kwietnia 1943 roku naznaczyły Warszawę w sposób szczególny. Powstanie – pierwsze spośród kilku w gettach na terenie Polski. Było pierwszą akcją zbrojną o tak dużej skali, które zostało podjęte przez organizacje podziemne przeciwko Niemcom. Żydowski opór przeszedł do historii jako pierwsze powstanie w okupowanej Europie. Po jego stłumieniu Niemcy zniszczyli doszczętnie cały teren getta – żeby rok później, po powstaniu 1944, dokończyć wyburzanie całej Warszawy.
Powstanie trwało miesiąc i pochłonęło dziesiątki tysięcy ofiar. Symbolem pamięci o ofiarach stały się żółte żonkile oznaczające nadzieję, szacunek, a przede wszystkim pamięć. Kwiaty te stały się emblematem dzięki Markowi Edelmanowi (ocalałemu przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej), który co roku, do końca swojego życia, składał bukiet żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, aby oddać hołd poległym.
Muzeum Historii Żydów Polskich od 10 lat organizuje akcję rozdawania papierowych kwiatów przechodniom. W tym roku zostanie rozdane łącznie 450 tys. żonkili, symbolizujących liczę osób więzionych w getcie.
red./
źródło: Starostwo Powiatowe w Oleśnicy/