źródło: rp.pl/

80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

80 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim.

Wydarzenia wiosny 19 kwietnia 1943 roku naznaczyły Warszawę w sposób szczególny. Powstanie – pierwsze spośród kilku w gettach na terenie Polski. Było pierwszą akcją zbrojną o tak dużej skali, które zostało podjęte przez organizacje podziemne przeciwko Niemcom. Żydowski opór przeszedł do historii jako pierwsze powstanie w okupowanej Europie. Po jego stłumieniu Niemcy zniszczyli doszczętnie cały teren getta – żeby rok później, po powstaniu 1944, dokończyć wyburzanie całej Warszawy.

Powstanie trwało miesiąc i pochłonęło dziesiątki tysięcy ofiar. Symbolem pamięci o ofiarach stały się żółte żonkile oznaczające nadzieję, szacunek, a przede wszystkim pamięć. Kwiaty te stały się emblematem dzięki Markowi Edelmanowi (ocalałemu przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej), który co roku, do końca swojego życia, składał bukiet żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, aby oddać hołd poległym.

Muzeum Historii Żydów Polskich od 10 lat organizuje akcję rozdawania papierowych kwiatów przechodniom. W tym roku zostanie rozdane łącznie 450 tys. żonkili, symbolizujących liczę osób więzionych w getcie.

 

red./

źródło: Starostwo Powiatowe w Oleśnicy/

 

Horoskop

licznik odwiedzin

313185

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
nowinkiolesnickie.pl – Dostarcza lokalne informacje z powiatu oleśnickiego jak również patronuje medialnie wydarzenia kulturalne, sportowe, imprezy, koncerty itp. Na naszym portalu, możesz umieścić swoją reklamę kontaktując się z nami poprzez formularz kontaktowy lub powiadomić nas o bulwersującej Cię sprawie. | Magazine 7 by AF themes.