27.12. – OBCHODY ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

Bezpośrednio po Bożym Narodzeniu, w środę 27 grudnia, obchodzić będziemy Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji w całej Polsce odbywać się będą uroczystości patriotyczne.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku i trwało do 16 lutego 1919 roku. Zostało zakończone zwycięstwem powstańców. To dzięki niemu w granice Polski wróciła niemal cała Wielkopolska. Warto przypomnieć, że Organizacja Wojskowa Pomorza oraz część działaczy niepodległościowych domagała się rozciągnięcia działań powstańczych także na nasze treny. Z obszaru Pomorza zasilane były siły powstańcze, przesyłano broń oraz meldunki wywiadowcze. Obawiając się wybuchu powstania na Pomorzu Niemcy nie mogli też przerzucić do Wielkopolski większych sił.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - skąd wzięło to święto?

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego to polskie święto państwowe ustanowione w 2021 roku. Celem ustanowienia tego święta jest upowszechnienie wiedzy o zwycięskim powstaniu wielkopolskim.

Dlaczego akurat data 27 grudnia? 

Nie jest to oczywiście przypadek. 27 grudnia 1918 roku wybuchło powstanie wielkopolskie będące największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, polskim zrywem niepodległościowym. Do wybuchu powstania tego dnia przyczyniła się niemiecka parada zorganizowana w Poznaniu, podczas której zrywano polskie flagi i napadano na polskie instytucje.

Był to zryw polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Republice Weimarskiej, toczące się na przełomie lat 1918–1919. Uczestnicy wydarzenia domagali się powrotu ziem pozostających pod zaborem pruskim w obrębie Prowincji Poznańskiej do Polski, umacniającej już w tym czasie niepodległość.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego jest świętem państwowym. W 2023 roku przypada on na środę. Pomimo tego, iż dzień ten jest oficjalnym świętem państwowym, nie jest to dzień wolny od pracy. 

fot. Leon Prauziński, arch. Biblioteki Narodowej | polona.pl | domena publiczna

red./

źródło: IPN/, PR24/, eska.pl/

Horoskop

licznik odwiedzin

370490

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors