15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, obchodzimy Święto Wojska Polskiego.
Na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku obchodzimy dziś Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w centralnych uroczystościach w Warszawie. Kulminacyjnym punktem obchodów była defilada zorganizowana pod hasłem „Silna Biało–Czerwona”.
- Święto Wojska Polskiego znakomicie łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Dlatego właśnie to najlepszy dzień, aby mówić o naszym bezpieczeństwie. Tu i teraz. Bezpieczeństwie Polski w 2023 roku, ale i w przyszłości – bezpieczeństwie naszych dzieci i wnuków! – mówił Andrzej Duda.
Mijają sto trzy lata od zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień 15 sierpnia, na pamiątkę Bitwy Warszawskiej, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego.
Bitwa Warszawska
15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 12–15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wydarzenia te zadecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości oraz udaremniły plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Bitwę tę nazywa się często „Cudem nad Wisłą”.
Kluczową rolę w zwycięstwie odegrał manewr Wojska Polskiego, zrealizowany według planu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Józefa Piłsudskiego. 15 sierpnia 1920 r. w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Kontrofensywa doprowadziła do odparcia wojsk Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy. W bitwie, po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, 22 tys. zostało rannych i 10 tys. zaginionych.
15 sierpnia został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do 1947. W PRL dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.
15 sierpnia to także święto kościelne - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej).