ZUS: 62 mln złotych na wyprawki dla małych Dolnoślązaków

Prawie miliard złotych trafiło już na konta rodziców i opiekunów dzieci w ramach programu "Dobry start". Na Dolnym Śląsku ZUS wypłacił już 62 mln złotych na wyprawki. Pieniądze dostało już ponad 3,3 mln dzieci w całej Polsce w tym prawie 230 tys. na Dolnym Śląsku. Od 1 lipca, czyli od uruchomienia naboru wniosków, rodzice i opiekunowie uczących się dzieci złożyli około 2,5 mln wniosków.

Dolnoślązacy do 26 sierpnia wysłali do ZUS wnioski o wyprawkę dla 248 511 uczących się mieszkańców naszego regionu. Zakład odmówił wypłaty z powodu niespełnienia warunków tylko w 1 038 przypadkach. Najwięcej wniosków wpłynęło we Wrocławiu 35 597. Wałbrzyszanie złożyli 6270 wniosków a Legniczanie 6518. W powiatach najwięcej wpłynęło ich w powiecie, świdnickim 9756, kłodzkim 8579 i oleśnickim 7 434.

W sumie na całym Dolnym Śląsku wysłanych zostało 181 332 wniosków dla 248 511 dzieci. Na bankowe konta popłynęło już 62 399 100 złotych. W większości rodzice i opiekunowie sami składają wnioski wykorzystując do tego głównie bankowe konto. Szacowany przez Zakład wpływ wniosków w bieżącym roku to: 3,62 mln wniosków na 4,47 mln dzieci.

- Po pomoc w wypełnieniu i wysłaniu wniosku zwracają się do nas najczęściej mieszkańcy wsi pozbawieni dostępu do Internetu i komputera – opowiada Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Są to osoby, które do tej pory składały wnioski w formie papierowej w najbliższym urzędzie gminy – dodaje.

Rzeczniczka wyjaśnia, że w ZUS spodziewano się, że dużo więcej klientów będzie potrzebowało naszej pomocy i zapewnia, że każdy klient, który przychodzi do ZUS otrzymuje pomoc nie tylko w wypełnieniu i wysłaniu wniosku, ale także często np. skanowaniu dokumentów. Z pomocy ekspertów ZUS korzystają przede wszystkim osoby wykluczone cyfrowo, czyli te, które nie mają dostępu do Internetu a tym bardziej komputera czy smartfonu.

Rzeczniczka podkreśla, że mieszkańcy naszego regionu najczęściej korzystają z pomocy pracowników ZUS w małych miejscowościach. – Do biur terenowych przychodzą mieszkańcy z okolicznych wiosek, którzy do tej pory składali wnioski formie papierowej w gminach. Mieszkańcy dużych miast wysyłają w większości wnioski sami za pomocą bankowości internetowej.

Od 1 lipca tego roku można składać wnioski o 300 plus z programu "Dobry start". W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o to wypłatę można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

źródło: ZUS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content